Wiceminister Jaki szefem komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. „Ma naprawić krzywdę tysięcy ludzi”
Podczas wspólnej konferencji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, premier Beaty Szydło i wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego ogłoszono, że ten ostatni zostanie przewodniczącym komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Jak mówiła po nadaniu nominacji Jakiemu premier, komisja ma „przywrócić sprawiedliwość i poczucie bezpieczeństwa”. – Dziś rozpoczynamy żmudną pracę, która ma naprawić krzywdę tysięcy ludzi – powiedziała premier.
Z kolei Ziobro wskazywał, że należy odwrócić szkody, jakie wyrządzono podczas reprywatyzacji. – Nieruchomości były przejmowane przez osoby, które nie miały do tego prawa. Musimy stawać w obronie pokrzywdzonych ludzi. Niezależnie od komisji weryfikacyjnej, równolegle, toczą się śledztwa Prokuratury Krajowej – mówił minister sprawiedliwości. Ziobro przekazał też, że 11 maja Centralne Biuro Antykorupcyjne, na wniosek prokuratury, zatrzymało 7 osób, w tym troje adwokatów związanych z procesem reprywatyzacji w Warszawie.
Powołany na przewodniczącego komisji Patryk Jaki zapewnił na konferencji prasowej, że komisja zrobi wszystko, co w jej mocy, by „państwo nie przegrało z mafią reprywatyzacyjną”. – Zachęcamy do składania wniosków do komisji weryfikacyjnej o zbadanie reprywatyzacji konkretnych nieruchomości w Warszawie. Zakładamy, że każdego miesiąca będziemy zajmować się inną sprawą – powiedział.
Czym zajmie się komisja?
Komisja do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa ma zajmować się przypadkami tzw. „dzikiej reprywatyzacji”. Postępowanie w tej sprawie prowadzi m.in. prokuratura, swój raport opublikowało też CBA.
Komisja ma na celu usuwanie skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa. Ponadto Komisja może występować do właściwych organów w razie stwierdzenia, w toku postępowania przed Komisją, okoliczności sprzyjających popełnianiu przestępstw lub wydawaniu decyzji reprywatyzacyjnych z naruszeniem prawa, a także okoliczności utrudniających ujawnianie przestępstw.
W skład komisji, oprócz wiceministra Jakiego, wejdzie także 8 członków w randze sekretarza stanu, powoływanych i odwoływanych przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
Uprawnienia
Nad pracami komisji będzie czuwać sąd administracyjny. Będzie ona podejmowała decyzje administracyjne w formie uchwał, a wszystkie organy państwowe będą zobowiązane do udzielania jej pomocy i informacji. Komisja ma się zajmować wszystkimi zgłoszonymi przez poszkodowanych sprawami, ma pracować jawnie. Stawić przed komisją musi się każdy wezwany pod rygorem kary.
Jakie decyzje może podjąć komisja?
Po przeprowadzeniu postępowania rozpoznawczego dotyczącego określonej nieruchomości, komisja będzie mogła wydać decyzję administracyjną, w której:
-
utrzyma w mocy wydaną wcześniej decyzję reprywatyzacyjną;
-
uchyli decyzję reprywatyzacyjną w całości albo w części i orzeknie co do istoty sprawy;
-
uchyli decyzję reprywatyzacyjną w całości i przekaże sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który wydał taką ostateczną decyzję, jeżeli została wydana z naruszeniem prawa, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie;
-
w razie, gdy decyzja reprywatyzacyjna wywołała nieodwracalne skutki prawne, stwierdzi wydanie tej decyzji z naruszeniem prawa i wskaże okoliczności, z powodu których nie można jej uchylić;
- umorzy postępowanie rozpoznawcze.