Siemoniak: Pozostawiliśmy nowej władzy bardzo dobry mechanizm. On pozwolił nie przyjąć nikogo
Były szef MON pytany o chaos komunikacyjny w jego partii stwierdził, że PO wypowiada się „dość jasno”. Siemoniak przypomniał rok 2015 i deklaracje ówczesnej premier Ewy Kopacz. Określił je mianem „walki w Europie o to, żeby nie było automatycznego mechanizmy, a potem zgody na to, że określona kwota na polskich warunkach – kobiety, dzieci z terenów objętych wojną - może być przyjęta do Polski”. – Pozostawiliśmy nowemu rządowi, nowej władzy bardzo dobry mechanizm. On pozwolił nie przyjąć nikogo, bo dokładnie w polskim ręku były decyzje co do tego, kto miałby się w Polsce pojawić – podsumował Siemoniak.
Komentując sprzeczne słowa lidera PO na temat przyjmowania uchodźców, wiceprzewodniczący partii zaapelował o to, by patrzeć na całość, a nie fragmenty wypowiedzi. – Warto czytać więcej zdań, słuchać całych wypowiedzi, warto prześledzić historię sprawy i warto odróżniać uchodźców z terenów objętych wojną od nielegalnych imigrantów – wskazał.
Schetyna a uchodźcy
W ostatnim czasie na nowo rozgorzała dyskusja odnośnie zobowiązań krajów unijnych w kwestii przyjmowania uchodźców. Podczas gdy Komisja Europejska nalega na wdrażanie mechanizmu relokacji, polski rząd otwarcie deklaruje, że nie zgodzi się na przyjęcie przymusowo przesiedlanych uchodźców. Na krajowej arenie politycznej głośno jest o zmiennych deklaracjach polityków PO w tym temacie.
Przypomnijmy, że 12 maja Schetyna zadeklarował w rozmowie z TOK FM, że jest za przyjęciem do Polski uchodźców z Bliskiego Wschodu. Dwa dni wcześniej lider PO stwierdził jednak, że nie popiera takiego rozwiązania i jest to oficjalne stanowisko kierowanej przez niego partii. – Nie. Jestem za tym, żeby nie przyjeżdżali do Polski - mówił w rozmowie z reporterem TVP Info. W środę 17 maja podczas konferencji prasowej w Elblągu stwierdził: „Uniknęliśmy automatyzmu, narzucania kwot i ograniczyliśmy liczbę relokacji do minimalnej. Polska nie jest krajem pierwszego wyboru dla uchodźców”.