Tylko dwa kraje UE wywiązują się z ustaleń dot. relokacji uchodźców. PE przyjęło rezolucję w tej sprawie
Podczas posiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu europosłowie podsumowali obecną politykę państw Unii Europejskiej wobec uchodźców. Europarlamentarzyści potępili sytuację, w której mimo że państwa członkowskie UE zobowiązały się do przeniesienia 160 000 uchodźców z Włoch oraz Grecji do września 2017 roku, dotychczas tylko około 18 000 osób zostało faktycznie przeniesionych, czyli nieco ponad 11 proc. całości (18 770 osób do 16 maja). Europosłowie „zawiedzeni są brakiem solidarności oraz podziału odpowiedzialności”.
Podczas obrad wskazano, że Malta i Finlandia to jedyne państwa, które są bliskie tego, by z tych zobowiązań się wywiązać. Dlatego też Parlament Europejski w rezolucji popartej 398 głosami, przy 134 głosach sprzeciwu i 41 wstrzymujących się, wezwał państwa UE do wywiązania się z przyjętych zobowiązań oraz do priorytetowej relokacji dzieci podróżujących samotnie oraz innych aplikantów wymagających szczególnej opieki. Posłowie wskazują na fakt, że jedynie jedna osoba nieletnia podróżująca bez opieki została, jak dotąd, przeniesiona.
Parlament wyraźnie oświadczył, że nawet jeśli państwa UE nie wypełnią kwot do września, powinny w dalszym ciągu przenosić osoby, co do których zdecydowano, że należy mi się azyl. Posłowie proponują również przedłużenie działania mechanizmu relokacji dopóki nie nastąpi reforma dublińskiego systemu przyznawania azylu.
Decyzje z września 2015
Rada Europejska we wrześniu 2015 roku zobowiązała kraje Unii Europejskiej do przyjęcia 160 tys. osób poszukujących azylu, które przebywały na terenie Włoch, Grecji oraz innych państw UE. RE na zrealizowanie tego zobowiązania dała krajom UE 2 lata, a więc do września 2017 roku. W kolejnej decyzji przyjętej przez Radę, we wrześniu 2016 roku, której sprzeciwiał się Parlament Europejski, państwa członkowskie zgodziły się, że 54 000 ze 160 000 miejsc, może zostać użytych na przyjęcie uchodźców syryjskich z Turcji, w ramach umowy migracyjnej UE-Turcja, a nie uchodźców z Włoch lub Grecji.
Zgodnie z danymi Biura Komisarza ONZ ds. Uchodźców, około 50 000 osób poszukujących azylu wciąż tkwi w Grecji, podczas gdy we Włoszech, w 2016 roku, padł nowy rekord – 181 436 nowych przybyszów.
KE o Austrii, Polsce i Węgrzech
Rezolucja Parlamentu Europejskiego pojawiła się dwa dni po tym, jak Komisja Europejska postawiła Polsce, a także Austrii i Węgrom ultimatom w sprawie uchodźców. Komisja zagroziła, że jeżeli te kraje nie podejmą się przyjmowania uchodźców i nie przyłączą się do ich relokacji, wobec każdego z nich zostanie wszczęta procedura o naruszenie prawa Unii Europejskiej. Wszystkie trzy państwa wcześniej sprzeciwiły się przymusowym kwotom imigrantów, a premier Polski Beata Szydło zapewniła, że ultimatum KE nie zmienia postawy polskiego rządu, który na takie rozwiązania nie wyrazi zgody.