Próbki wysłane do Londynu mają pomóc w weryfikacji hipotezy dotyczącej katastrofy smoleńskiej
– To są przedmioty, które posłużą do zidentyfikowania elementów hipotezy związanej z tym jak doszło do katastrofy Tu-154 – powiedział o próbkach wysłanych do Londynu Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Nie chciał jednak zdradzić, czy są to elemety wraku czy np. przedmioty należące do ofiar.
– Nie są to badania, które wszystko rozstrzygną. Zostały one zamówione dawno. Laboratorium, które dokona analizy to jedno z najlepszych laboratoriów na świecie. Następnie wyniki badań zostaną włączone do ogólnego śledztwa i będą stanowiły materiał dowodowy, ale nie sądzimy, żeby te badania rozstrzygnęły o wszystkim – dodał Macierewicz.
Konwój przez Europę
25 maja portal tvn24.pl podał, że część dowodów, które zostały zgromadzone w śledztwie w sprawie katastrofy smoleńskiej, jest teraz w Wielkiej Brytanii. Zostały tam przewiezione przy zachowaniu specjalnych środków bezpieczeństwa. Informacje potwierdziła rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.
Katastrofa smoleńska
W katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.