Lech Wałęsa skomentował Sejm Dzieci i Młodzieży. „Wstyd – gdzie jest minister edukacji, ta krowa?!”
1 czerwca z okazji Dnia Dziecka po raz 22. odbyła się sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej” to temat przewodni sejmowych obrad młodzieży, które otworzył marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Wydarzenie skomentował na swoim profilu na Facebooku Lech Wałęsa.
„W czasie dzisiejszego Dnia Dziecka w Sejmie jeden z uczestników stanął w obronie Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku. W czasie wystąpienia można było usłyszeć okrzyki „Lech Wałęsa”. Proszę nie wmawiać, że dzieci są głupie, sterowane. Dzieci są mądre i pamięć mają doskonałą. Widzą, co się dzieje w szkołach, jak okłamywana jest historia. Oni będą zasiadać w przyszłości w ławach Sejmu. Prawda kiedyś zwycięży. BRAWO,BRAWO I JESZCZE RAZ BRAWO!!!!!!!!!!!!!” – napisał były prezydent komentując wystąpienie kilku uczestników Sejmu Dzieci i Młodzieży.
W dalszej części swojego wpisu były prezydent zmienił nieco zdanie stwierdzając, że „ten spektakl w Sejmie na dzień dziecka jest totalną pomyłką”. „Dzieci nie mają dojrzałej świadomości i wyrobionych poglądów. Toteż można nimi manipulować. I właśnie do tego dochodzi w naszym Sejmie. Co takie dziecko może wiedzieć o Lechu Wałęsie? A skandowanie „precz z komuną” przypomina mi filmy archiwalne, kiedy niemieckie przedszkolaki hajcowały na cześć Hitlera. Tyle samo wiedziały co robią co nasze dzieci dziś w Sejmie” – zaznaczył były prezydent. „Wstyd – gdzie jest minister edukacji ta krowa?! Edukować, a nie manipulować i nakazywać dzieciom robić rzeczy, o których nie mają pojęcia” – podsumował swój wpis Lech Wałęsa.
Sejm Dzieci
Głównym organizatorem XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży była Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i Ministerstwem Edukacji Narodowej. Sejm Dzieci i Młodzieży to pierwszy dziecięco-młodzieżowy parlament w Europie. Młodzi posłowie, wyłonieni w konkursie dla uczniów szkół podstawowych i średnich, zasiedli w sejmowych ławach już w 1994 r. z inicjatywy Kancelarii Sejmu oraz prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej. Dzieci obradowały wtedy na temat „Wojna - zagrożeniem szczęśliwego dzieciństwa”. Obecnie podobne przedsięwzięcia są realizowane m.in. w Portugalii, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Czechach.