Niemcy przywracają kontrole na granicach
Resort spraw wewnętrznych poinformował, że kontrole na granicach lądowych, powietrznych i morskich prowadzone będą do 11 lipca. Zaznaczono przy tym, że ich zakres będzie „elastyczny”, w zależności od sytuacji. Minister Thomes de Maizire podkreślił w komunikacie, że zachowanie bezpieczeństwa podczas szczytu jest „sprawą priorytetową”.
Przywódcy G-20 spotkają się 7–8 lipca 2017 r. w Hamburgu. Grupie obecnie przewodniczą Niemcy, a ich hasłem jest „Kształtowanie zglobalizowanego świata”. Dyskusje będą dotyczyć przede wszystkim gospodarki, finansów, klimatu, handlu, zatrudnienia i polityki rozwojowej. W programie szczytu znajdą się także inne ważne kwestie o globalnym znaczeniu: przepływy migracyjno-uchodźcze i walka z terroryzmem.
Kontekst
W skład G-20 wchodzi 19 państw i UE. Ich produkt krajowy brutto stanowi ponad 80% produktu globalnego, a ich populacja to niemal dwie trzecie populacji światowej.
Szczyty G-20 zapoczątkowano w 2008 r. w czasach światowego kryzysu finansowego. Celem było zacieśnienie międzynarodowej współpracy gospodarczej. Od tamtej pory członkowie G-20 spotykają się co roku, by omawiać szeroki wachlarz kwestii związanych ze współpracą gospodarczą i finansową.
UE jako członek G-20
Unia Europejska jest pełnoprawnym członkiem grupy, podobnie jak cztery państwa unijne: Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy. Ponadto Hiszpania jest stałym gościem G-20, a Holandia – państwem partnerskim.
UE ma swoje miejsce w grupie jako jeden z największych podmiotów gospodarczych świata dysponujący szczególnymi kompetencjami w zakresie handlu, polityki gospodarczej, regulacji finansowych, rozwoju, energetyki i zmiany klimatu.