Macierewicz o kontrmanifestacji 10 lipca: Skandowali nazwisko jednego z najgroźniejszych agentów bezpieki
Przed i w trakcie 87. miesięcznicy smoleńskiej odbywała się kontrmanifestacja organizowana przez ruch Obywatele RP. Na Placu Zamkowym w Warszawie pojawili się m.in. Władysław Frasyniuk, Jan Lityński czy Włodzimierz Cimoszewicz. Zabrakło Lecha Wałęsy, który przed kilkoma dniami trafił do szpitala. Zgromadzeni nie zapomnieli jednak o były prezydencie i wznosili okrzyki na jego cześć.
– Grupa ludzi, których oni reprezentowali, skandowali „Wałęsa, Wałęsa”. Czyli nazwisko jednego z najgroźniejszych i najbardziej szkodliwych agentów bezpieki. Jest ich idolem, jest ich symbolem, hasłem wywoławczym. Oni sami się w ten sposób najlepiej zdefiniowali. Zdrada jest ich imieniem – komentował Antoni Macierewicz w programie „Minęła 20”. Jak stwierdził, uczestnicy kontrmanifestacji sami przyjęli taką symbolikę.
– Przyjęcie imienia Wałęsy – jednego z najszkodliwszych i najpodlejszych zdrajców w ostatnich dziesięcioleciach wielkiego ruchu wyzwoleńczo-pracowniczego „Solidarność”, przyjęcie jako swój symbol, swoje hasło jest samookreśleniem najbardziej głębokim i najlepiej charakteryzującym tych ludzi, a to nazwisko jest symbolem zdrady – dodał.
87. miesięcznica
W poniedziałek 10 lipca na Krakowskim Przedmieściu licznie zgromadzili się zarówno uczestnicy Marszu Pamięci, jak i kontrmanifestacji organizowanej przez Obywateli RP. Ci ostatni w ostatniej chwili zrezygnowali z blokowania drogi przemarszu. Do ich obecności w trakcie przemówienia przed Pałacem Prezydenckim odniósł się Jarosław Kaczyński.
– Dziękuję państwu. Ci, którzy próbują odebrać nam prawa obywatelskie, prawa katolików, pewnie sądzę, że będę się nimi zajmował. Nie państwo, ja im tylko podziękuję, bo dawno nie było tutaj takiej frekwencji – mówił Jarosław Kaczyński. Zaznaczył, że kontrmanifestanci „widocznie nie mają innych autorytetów niż Lech Wałęsa”. – Można im współczuć – powiedział.