NA ŻYWO: Sejmowa debata nad ustawą o Sądzie Najwyższym
00:24
Ponieważ wciąż nie udawało się uspokoić sali, a atmosfera zrobiła się napięta, wicemarszałek Brudziński zdecydował, że w środę rano przeprowadzone zostanie głosowanie nad wnioskiem o skierowanie do komisji projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Odroczył też obrady Sejmu do środowego poranka. Głosowanie ma odbyć się o godz. 9.
00:08
– Przeproś żonę! – zaczęli skandować politycy z PiS, gdy Ryszard Petru zaczął domagać się przeprosin od Jarosława Kaczyńskiego za słowa o „kanaliach”.
00:03
Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej domaga się 7 dni przerwy w obradach Sejmu, w związku z – jak twierdzi – naruszeniem nietykalności cielesnej posłanki PO Kingi Gajewskiej przez posła Tarczyńskiego. – Oprócz tego chcę przeprosin za słowa Jarosława Kaczyńskiego – powiedział.
00:01
Kamila Gasiuk-Pihowicz zabrała na mównicę stertę dokumentów. – To jest tysiąc poprawek do projektu! Proszę! – powiedziała posłanka Nowoczesnej, po czym przekazała wicemarszałkowi Brudzińskiemu owe dokumenty.
23:57
Zrobiło się niespokojnie, część posłów zebrała się niedaleko ław zajmowanych przez m.in. Jarosława Kaczyńskiego.
23:53
23:49
Na mównicy po pośle Borysie Budce pojawił się prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Przepraszam panie marszałku, ja bez żadnego trybu. Wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego świętej pamięci brata. Niszczyliście go, zamordowaliście go, jesteście kanaliami! – wykrzyczał w stronę opozycji Kaczyński.
23:45
Stanisław Piotrowicz, były prokurator w okresie PRL, poinformował w Sejmie, że Prawo i Sprawiedliwość przedstawi poprawki do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Jak powiedział, są to istotne poprawki i część z nich to te, które zaproponował wcześniej prezydent Andrzej Duda.
23:39
Sejm o godz. 23:39 wznowił obrady, prowadzi je wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński. Rozpoczęło się II czytanie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.
23:30
Marek Ast, poseł PiS: Propozycja prezydenta stawia Sejm w trudnej sytuacji. Mogę sobie wyobrazić, że prezydent najpierw podpisze ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym, a my później przyjmujemy jego poprawkę.
Poseł dodał, że jego zdaniem w nocy z wtorku na środę nie dojdzie do 3. czytania projektu ustawy o SN.
23:18
Kilka minut po godz. 22.30 wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki ogłosił 10-minutową przerwę, jednak pomimo upływu tego czasu, nie wszyscy posłowie – zarówno PiS, jak i opozycji – wrócili jeszcze na salę sejmową.
23:01
Po godz. 22 szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski poinformował, że prezydenckie zmiany do ustawy o Krajowej Radzie Sądowniczej wejdą w życie. Szczerski napisał później, także na Twitterze, że poprawki do ustawy o Sądzie Najwyższym zwiększą kompetencje prezydenta. Szef gabinetu prezydenta nie poinformował jednak, czy rzeczywiście, w takim wypadku (wejścia w życie poprawek do ustawy o KRS – red.), prezydent podpisze ustawę o Sądzie Najwyższym.
Szersze spojrzenie na szczątkowe informacje podane przez Szczerskiego rzucają ustalenia portalu 300Polityka, który przekazał, że marszałkowie Sejmu i Senatu przystali na postulaty prezydenta. Według portalu marszałkowie zgodzili się na przyjęcie nowelizacji proponowanej przez prezydenta, jednak będzie ona uchwalona już w przepisach nowelizujących ustawę o Sądzie Najwyższym. Dodatkowo w ustawie o SN mają być przejęte poprawki, które zwiększą kompetencje prezydenta, m.in. pozwalające mu na wskazywanie osoby pełniącej obowiązki I prezesa SN.
Wszystkie te decyzje zapadły podczas wieczornego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.
22:37
Premier Beata Szydło oznajmiła tuż przed głosowaniem nad ustawą o prawie wodnym, że „podwyżek cen wody nie będzie, ale będzie reforma sądownictwa”.
22:36
Protest spod Pałacu Prezydenckiego przeniósł się pod Sejm.
22:25
Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski poinformował, że prezydenckie zmiany do ustawy o KRS wejdą w życie.