Zagraniczna prasa pisze o Polsce. „Normalnie takie zmiany byłyby dyskutowane przez miesiące, jeśli nie lata”
„Nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojej świętej pamięci brata” – cytuje Kaczyńskiego dzisiejsze wydanie „Deutsche Welle”. Dziennikarze tego tytułu zwracają uwagę na wielkie emocje towarzyszące nieoczekiwanemu procedowaniu ustaw o polskim sądownictwie. Piszą o „eskalacji” nastrojów i wściekłości prezesa Prawa i Sprawiedliwości wobec przytaczania w dyskusji nazwiska jego zmarłego brata.
Inny niemiecki tytuł „Sueddeutsche Zeitung” przekonuje jednak, że mimo tego wybuchu wszystko idzie po myśli Kaczyńskiego. Dwie z trzech ustaw o sądownictwie zostały już przyjęte przez Sejm, a trzecia jest równie błyskawicznie procedowana. Gazeta podkreśla, że tempo prac jest niebywałe jak dla tego typu zagadnień. Tego typu zmiany w ustroju sądownictwa „W normalnych okolicznościach byłyby dyskutowane przynajmniej przez miesiące, jeśli nie lata” – pisze. Zwraca także uwagę na niekonstytucyjność wielu zmian i obecność policji z armatkami wodnymi przed Sejmem.
Francuski „Le Monde” pisze z kolei o niespodziewanej wolcie prezydenta Andrzeja Dudy, który tym razem nie podporządkował się w pełni swojej partii i zagroził zawetowaniem projektu PiS. Dziennikarze przypomnieli też o tym, że Polsce bacznie przygląda się Unia Europejska. Posiedzenie Komisji Europejskiej dotyczące sytuacji w Polsce odbywa się w środę 19 lipca. Europosłowie z pewnością odniosą się do wtorkowych wydarzeń. „Wielu obserwatorów jest przekonanych, że polska władza prawdopodobnie przekracza punkt, z którego nie ma powrotu” – pisze gazeta.
Ciekawe spostrzeżenie poczynili dziennikarze brytyjskiego „Guardiana”, którzy zwracają uwagę na znaczenie wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa dla obecnych wydarzeń w Polsce. Twierdzą, że to właśnie tamto wydarzenie dało rządowi PiS poczucie siły potrzebne do przeprowadzenia kontrowersyjnych zmian w sądownictwie. Wizytę Trumpa polskie władze miały odebrać jako „zielone światło” dla wprowadzenia „demokracji nieliberalnej”.