Polacy z Białorusi przyjęci w Pałacu Prezydenckim. „Jesteście liderami trwania w Polskości”
Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys dziękowała prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wsparcie. W spotkaniu wzięło udział blisko 90 osób, w tym prezesi stowarzyszeń i działacze mniejszości polskiej na Białorusi. – To bardzo ważne spotkanie, bo spotykamy się w najważniejszym miejscu dla Polski, gdzie mieszka i pracuje prezydent – powitał Polaków z Białorusi w Pałacu Prezydenckim Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski, który jest odpowiedzialny za sprawy polonijne. – Wszyscy razem tworzymy jedną wspólnotę, jesteśmy Polakami i wszystkim nam zależy na tym, żeby ta wspólnota była jak najmocniejsza, a relacje jak najbliższe – powiedział.
– Można o was powiedzieć, że jesteście liderami trwania w polskości, liderami podtrzymywania tej polskości – zwrócił się do uczestników spotkania minister Kwiatkowski. Dziękował w imieniu prezydenta za podejmowane w ich środowiskach działania. – Chciałem też zapewnić, że możecie państwo liczyć na wsparcie prezydenta – zadeklarował.
Andżelika Borys dziękowała prezydentowi i władzom Polski za wspieranie działań ZPB na drodze dbania o polskość. W przyszłym roku związek będzie obchodzić 30. rocznicę powstania. – Jednym z zadań Związku Polaków na Białorusi jest dbanie o mogiły i cmentarze polskich żołnierzy oraz o pamięć o nich – mówił prezes Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej działającego przy zarządzie głównym związku Tadeusz Malewicz. – Zrobiliśmy sporo, zrobiliśmy wiele, nie tylko w wymiarze materialnym, renowacji mogił, cmentarzy, ale również w sprawach politycznych – podkreślił Malewicz.
Według niego podjęto działania mające na celu dbanie o dobre imię żołnierzy Armii Krajowej. – Występowaliśmy do władz i ja byłem członkiem komisji stworzonej przy rządzie Republiki Białorusi do spraw nadania statusu kombatanta drugiej wojny światowej żołnierzom Armii Krajowej. Jednak z pewnych powodów, w tej sytuacji, którą mamy w państwie ta sprawa upadła – zaznaczył Malewicz. – Teraz uważam, że nadszedł czas, by powrócić do tego tematu i już z pomocą instytucji w Polsce, również Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – dodał.