Miesięcznica smoleńska i kontrmanifestacja z 10 lipca. Policja podała rekordowe koszty zabezpieczenia
Jak informuje policja, w 2015 roku do zabezpieczenia zgromadzenia upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej angażowanych było przeważnie kilkudziesięciu policjantów (z wyjątkiem obchodów rocznicowych), a koszty wahały się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Sytuacja zmieniła się w drugiej połowie 2016 roku, gdy zaczęto organizować tzw. kontrdemonstracje. „W związku z tym, że odbywały się one (i nadal odbywają) w pobliżu wymienionego na wstępie zgromadzenia, a ich uczestnicy w mediach zapowiadali działania niezgodne z prawem, policja zmuszona została do angażowania w zabezpieczenie porządku większych sił” – podkreśla policja.
Jak zaznaczono, organizatorzy kontrmanifestacji często deklarują udział w nich kilku tysięcy osób, co wiąże się z tym, że policja musi to uwzględnić w przygotowaniu zabezpieczenia. „Dlatego też należy jednoznacznie podkreślić, że posługiwanie się w odniesieniu do działań policji 10-tego każdego miesiąca, a także kosztów tych działań mianem »kosztów miesięcznicy smoleńskiej« jest określeniem wprowadzającym w błąd opinię publiczną. Określeniem fałszującym rzeczywiste powody angażowania większej liczby policjantów. Określeniem wypaczającym rzeczywistą genezę ponoszonych kosztów” – wytłumaczono.
Jak czytamy dalej, zabezpieczenie kontrmanifestacji odbywających się 10 lipca br., a także zabezpieczenie zgromadzenia upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej zaangażowanych zostało 2482 funkcjonariuszy policji. Łącznie przeprowadzenie tych działań wygenerowało koszty w wysokości blisko 760 tysięcy złotych. Przypomniano, że na wniosek Biura Ochrony Rządu policja zapewniła wygrodzenie terenu przejścia zgromadzenia upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej przy wykorzystaniu płotków policyjnych.
Na koniec podkreślono, że podczas prowadzenia zabezpieczeń „policjanci w każdym przypadku działają z poszanowaniem godności osób w stosunku, do których podejmują interwencje”. „Zdecydowana reakcja funkcjonariuszy pozwala na eliminację zachowań, które w jawny sposób naruszają obowiązujący wszystkich porządek prawny. Jednocześnie interwencje, ani żadne inne działania nie są podejmowane w stosunku do osób, które wyrażają swoje poglądy i gromadzą się w tym celu w sposób zgodny z obowiązującym prawem. Funkcjonariusze policji zawsze dokładają starań, aby takim przypadku osoby te mogły czuć się bezpiecznie” – zapewniono.