MON reaguje na decyzję prezydenta. „Kluczowym czynnikiem zmian jest ukształtowanie nowej kadry dowódczej”
„Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podjął decyzję, że 15 sierpnia br. nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich w Siłach Zbrojnych RP” – poinformowano we wtorek 8 sierpnia w komunikacie Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W krótkim oświadczeniu BBN podało, że „w ocenie prezydenta, trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich”.
„Prezydent oczekuje, że w ramach współpracy Biura Bezpieczeństwa Narodowego z Ministerstwem Obrony Narodowej rozwiązania dotyczące systemu kierowania i dowodzenia zostaną wypracowane w najbliższym czasie, co pozwoli na podjęcie stosownych decyzji kadrowych” – brzmi komunikat, który ukazał się na stronie internetowej BBN we wtorek po południu.
Do oświadczenia Biura Bezpieczeństwa Narodowego wieczorem tego samego dnia odniósł się resort obrony narodowej. Ministerstwo w pięciu punktach ustosunkowało się do twierdzeń MON. W komunikacie poinformowano, że priorytetem rządu premier Beaty Szydło jest konieczność przywrócenia jednolitego systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. Resort zaznaczył, że projekt wspomnianych zmian został opracowany w ramach Strategicznego Przeglądu Obronnego przeprowadzonego przez MON, a jego wyniki zostały przekazano Biuru Bezpieczeństwa Narodowego.
„W pracach nad nowym modelem systemu dowodzenia brali udział przedstawiciele Prezydenta RP (konkretnie Biura Bezpieczeństwa Narodowego). Następnie model ten był weryfikowany w ramach ćwiczenia dowódczo-sztabowego pk. ZIMA '17, w którym także brali udział przedstawiciele Prezydenta RP” – podkreśliło MON. Zaznaczono ponadto, że na prośbę szefa BBN zorganizowany został cykl spotkań konsultacyjnych z udziałem wiceministra Tomasza Szatkowskiego, a prezydentowi przesłano do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz niektórych innych ustaw w zakresie reformy SKiD.
„Proponowany projekt przywraca jednolitość dowodzenia armią, znacznie poszerza kompetencje Prezydenta RP, na ile pozwalają na to przepisy obowiązującej Konstytucji RP, oraz dostosowuje cały system do współdziałania z sojuszniczymi siłami NATO, uwzględniając wymogi narodowego bezpieczeństwa Polski” – podaje MON.
Kluczowe decyzje personalne
„Trzeba podkreślić, że decyzje personalne, kluczowe dla nowego systemu kierowania i dowodzenia zostały, na wniosek Pani Premier i MON, podjęte przez Prezydenta RP w ciągu ubiegłych 12 miesięcy. Kwestie będące wciąż jeszcze przedmiotem dyskusji nie mają znaczenia zasadniczego i mogą zostać uzgodnione w toku dalszych konsultacji” – zaznacza resort obrony narodowej.
Ministerstwo podkreśla, że zaprojektowane w ramach realizacji Strategicznego Przeglądu Obronnego zmiany mają na celu dostosowanie armii do nowych wyzwań wynikających z "narastającego zagrożenia zewnętrznego oraz z wieloletnich zaniedbań organizacyjnych, personalnych, strategicznych i dotyczących kierunków modernizacji technicznej armii". „Kluczowym czynnikiem tych zmian jest ukształtowanie nowej kadry dowódczej. Bez niej wszystkie pozostałe reformy mogą zostać zaprzepaszczone. Świadczą o tym dobitnie błędy, jakie popełniono w ciągu ubiegłych 27 lat, a które z trudem są obecnie naprawiane” – podkreśliło MON.