W 72. rocznicę zniszczenia Nagasaki burmistrz ostrzega przed kolejnym atakiem atomowym
Podczas swojego wystąpienia w Parku Pokoju w Nagasaki, burmistrz miasta oddał hołd ofiarom ataku z 9 sierpnia 1945 roku i zaapelował do nuklearnych potęg o zapobiegnięcie kolejnym tego typu tragediom ludności cywilnej. – Sytuacja międzynarodowa wokół broni atomowej staje się coraz bardziej napięta. Cały świat ogarnia głęboki lęk, że w niedalekiej przyszłości ta broń może zostać wykorzystana po raz kolejny – mówił. Po raz kolejny też w imieniu ofiar amerykańskiego bombardowania wezwał do całkowitego rozbrojenia i zniszczenia nuklearnych arsenałów. – Zagrożenie atomowe nie przestanie istnieć, dopóki państwa będą twierdziły, że posiadanie broni jądrowej jest kluczowe dla ich bezpieczeństwa narodowego – przekonywał.
Najostrzej jednak japoński polityk skrytykował własnego premiera Shinzo Abe. Japonia nie wzięła bowiem udziału w rozmowach dotyczących traktatu ONZ o zakazie stosowania broni atomowej. Stwierdził, że tego typu bierność jest „niepojęta dla nas, ludzi żyjących w miastach, które przeżyły zrzucenie na nie bomby atomowej”.
Zniszczenie Nagasaki
9 sierpnia 1945 roku o godzinie 11:02 Amerykanie zrzucili bombę atomową na Nagasaki. Jest to drugi po Hiroszimie znany w historii przypadek użycia bomby atomowej do działań zbrojnych.
Po tym jak skapitulował Wehrmacht, Alianci cały swój wysiłek skupili na pokonaniu Japonii. Mimo licznych nalotów, państwo to nie chciało skapitulować. W 1942 roku na wniosek prezydenta Franklina Delano Roosevelta rozpoczęto program budowy bomby jądrowej pod kryptonimem „Projekt Manhattan”. Pierwszą bombę 6 sierpnia 1945 roku zrzucono ładunek na Hiroszimę. Nie doprowadziło to jednak do kapitulacji Japonii, która uważała, że Amerykanie byli w posiadaniu tylko jednej bomby atomowej. Stany Zjednoczone zdecydowały kontynuować naloty atomowe.
Początkowo celem drugiego ataku miała być Kokura, jednak ze względu na złe warunki pogodowe zdecydowano się zmienić obiekt ataku na Nagasaki. Bomba „Fat Man” spadła na Nagasaki o godz. 11:02. Dzielnicę otaczały wzgórza, dlatego też wybuch fali uderzeniowej spowodował mniejsze szkody w ludziach i zabudowaniach niż w Hiroszimie. Miasto zostało zniszczone w promieniu 1,6 km od miejsca wybuchu. Według różnych szacunków zginęło wówczas od 40 tys. do 70 tys. ludzi.