Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargi Słowacji i Węgier ws. uchodźców
Trybunał Sprawiedliwości UE wydając decyzję odnośnie skarg Słowacji i Węgier, jednocześnie podtrzymał prawo dotyczące przyjmowania uchodźców przez państwa członkowskie UE, w ramach wcześniejszych ustaleń.
„Trybunał oddala skargi wniesione przez Słowację i Węgry na tymczasowy mechanizm obowiązkowego przyjmowania osób ubiegających się o azyl” – czytamy w oświadczeniu. „Mechanizm rzeczywiście przyczynia się do umożliwienia Grecji i Włochom poradzenia sobie ze skutkami kryzysu migracyjnego z 2015 r. System jest proporcjonalny” – podkreślono w uzasadnieniu.
W ramach systemu relokacji państwa członkowskie miały przyjąć do 160 tys. uchodźców. Mechanizm nie działa jednak sprawnie. Agencja Reutera zauważa, ze do tej pory kraje UE przyjęły łącznie tylko 25 tys. osób.
Przypomnijmy, Komisja Europejska podjęła decyzję, na podstawie poprzednich raportów na temat realizacji relokacji i przesiedleń uchodźców, by rozpocząć procedury o naruszenie unijnego prawa przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom. „Pomimo powtarzanych wezwań Czechy, Węgry i Polska naruszyły swoje prawne zobowiązania wynikające z decyzji Rady (decyzja o podziale uchodźców pomiędzy kraje UE z września 2015 roku – przyp.red.) oraz – zobowiązania wobec innych krajów członkowskich” – głosi stosowny dokument.