„Nie jestem frajerem”. Cejrowski przerywa milczenie ws. Szczecina
Przypomnijmy, że w ostatnim czasie głośno stało się o wywiadzie, jakiego podróżnik udzielił dziennikarzowi niemieckiej ARD. – Uważam, że godziwe jest, jeżeli człowiek oddaje to, co ukradł. To nie są wasze obrazy – mówił do niemieckiego dziennikarza Cejrowski, który przekonywał, że mimo upływu lat, nieodzowne jest zwrócenie Polsce zabytków, które przywłaszczyli w trakcie wojny Niemcy.
W pewnym momencie rozmowy Cejrowski przeszedł też do sprawy terenów, które określił mianem "spornych". Mówił m.in. o Ślązakach, którzy chcieliby się przyłączyć do Niemiec. – Niemcy są w konflikcie z Polską o pewne terytoria od tysiąca lat. Nie ma co się oszukiwać, że nie. I teraz Polska powinna stanąć w prawdzie i powiedzieć: Chłopaki, wiemy że chcecie Śląska, chcecie tu i tam różnych wpływów, ale my nie chcemy. Spróbujmy znaleźć pewien porządek rzeczy – perorował Cejrowski.
– Ja na przykład natychmiast oddałbym Szczecin Niemcom. Bo Szczecin nie jest polskim miastem. Jak pan się przespaceruje po cmentarzu w Szczecinie, tam są same niemieckie groby. Milion niemieckich grobów. Szczecin trzeba oddać Niemcom – przekonywał Cejrowski. – Ale wy nam zapłaćcie kontrybucje za II wojnę światową do Polski – mówił dziennikarz. Niemiecki reporter odpowiedział, że jego kraj nie chce polskiego miasta.
Słowa podróżnika wywołały spore poruszenie i falę krytyki. „W POLSKIM Szczecinie oglądam w koncert z POLSKIEGO Opola, ale niestety są w Polsce ludzie którym bełta się w głowie od nadmiaru Yerba Mate” – skomentował w niedzielny wieczór Joachim Brudziński, poseł PiS i wicemarszałek Sejmu, reprezentuje w parlamencie ziemie, które tak chętnie zwróciłby Niemcom Cejrowski.
Wreszcie do sprawy odniósł się sam zainteresowany. Wojciech Cejrowski we wpisie, którzy zamieścił w czwartek 21 września na Facebooku stwierdził, że cała sprawa jest „irytująca” i zamieścił swoją wersję wydarzeń. Jak podkreślił, rozmowa, która odbyła się w maju, dotyczyła zwrotu dzieł sztuki zrabowanych w czasie wojen przez Niemców. „Ich dziennikarz szedł w zaparte - udawał, że nie rozumie dlaczego Niemcy powinni nam oddać zabytki sztuki zrabowane w czasie wojny oraz dlaczego powinni zapłacić reparacje wojenne np. za wyburzenie Warszawy. I cała ta rozmowa była o tym, a nie o oddawaniu Szczecina!!!” – przekonywał Cejrowski. Jak zaznaczył, popularność na YouTube zdobył tylko fragment tej rozmowy.
Dziennikarz wskazał, że Szczecin podał tylko jako „teoretyczny przykład” w kontekście konieczności wypłaty reparacji wojennych. „Na te słowa Niemiec stwierdził, że oni wcale nie chcą Szczecina. Na to ja się ucieszyłem, że bardzo dobrze, że nie chcą! Ucieszyłem się i w dalszym ciągu domagałem zwrotu zrabowanych obrazów oraz zapłacenia za zrujnowanie Polski” – relacjonował Cejrowski, załączając link do całości rozmowy.