Nowy kraj na Bliskim Wschodzie? „Straciliśmy nadzieję, że Irak będzie normalnym państwem”
W niedzielę 25 września na terenie irackiego Kurdystanu przeprowadzone zostanie referendum niepodległościowe. To pierwszy tak ważny krok w kierunku samostanowienia narodu kurdyjskiego od czasu przyjętej w 2005 roku konstytucji Iraku, która nadawała Kurdom dużą autonomię. W rozmowie z TVN24 BiS Ziyad Raoof tłumaczył, dlaczego dotychczasowe rozwiązania nie zdały egzaminu.
– Co z tego, że konstytucja gwarantuje wiele praw narodu kurdyjskiego w Iraku, kiedy ta konstytucja po prostu nie jest przestrzegana. Mamy listę ponad 50 naruszeń konstytucji Iraku w podstawowych sprawach – mówił. Od czasu upadku państwa irackiego i powstania na jego terenach terrorystycznego Daesh, Kurdowie marzyli o oderwaniu i stworzeniu własnego państwa. – Zdecydowaliśmy się na nie, bo już straciliśmy nadzieję, że Irak będzie państwem normalnym, demokratycznym, stabilnym, spokojnym – tłumaczył Raoof.
Kurdowie muszą się liczyć ze sporym oporem w regionie. Referendum sprzeciwiają się nie tylko władze w Bagdadzie, ale także Iran, Turcja i Syria. W tych 2 ostatnich krajach żyją duże społeczności kurdyjskie, których dążenia do autonomii od lat spędzały sen z powiek lokalnym politykom. Negatywnie na referendum zapatruje się także Unia Europejska.