„Odrzuceni” asesorzy sądowi odpowiadają KRS: Każdy z nas pragnie być bezstronny
„Uważamy, że sprzeciw KRS wobec wszystkich 265 asesorów nie jest oparty na okolicznościach, które w świetle przepisów mogą stanowić podstawę takiej decyzji. Ponadto, Rada procedowała w sposób uniemożliwiający kandydatom usunięcie ewentualnych braków, bądź też wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości” – napisali asesorzy.
„Poruszany problem ma bowiem znaczenie nie tylko dla osób, których dotyczy sprzeciw, lecz także dla sprawności działania polskich sądów, dotkniętych brakami kadrowymi. Jednocześnie oświadczamy, że każdy z nas pragnie wykonywać służbę, którą jest sprawowanie wymiaru sprawiedliwości, w sposób należyty, sumienny i bezstronny, z dala od jakichkolwiek sporów, zagadnień, czy kwestii, które mają charakter polityczny” – czytamy w oświadczeniu.
Odpowiadając na pytanie, „czy asesorzy są podlegli ministrowi sprawiedliwości?”, autorzy oświadczenia odpowiadają: „Asesorów sądowych mianuje Minister Sprawiedliwości na podstawie listy klasyfikacyjnej sporządzonej przez Dyrektora KSSiP. Warunkiem umieszczenia na liście jest złożenie egzaminu sędziowskiego z wynikiem pozytywnym”, ale „minister nie ma także wpływu na działalność orzeczniczą asesora ani nie może go odwołać. O rzekomej zależności asesora sądowego nie może również świadczyć fakt złożenia ślubowania wobec Ministra Sprawiedliwości. Rota przyrzeczenia asesora sądowego jest tożsama z rotą przyrzeczenia składanego przez sędziego. Jako asesorzy nie ślubowaliśmy Ministrowi Sprawiedliwości, lecz wierną służbę Rzeczypospolitej Polskiej”.
Pełny tekst oświadczenia asesorów opublikował na Twitterze Tomasz Skory, dziennikarz RMF FM.
Odwołani asesorzy z listy Ziobry
„Na nadzwyczajnym posiedzeniu 30 października 2017 r. Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła nie powoływać asesorów sądowych z listy przesłanej przez Ministra Sprawiedliwości” – brzmi oświadczenie opublikowane na stronie internetowej Krajowej Rady Sądownictwa.
„Wobec wszystkich 265 kandydatów wyrażono skuteczny sprzeciw. Jest to spowodowane niespełnianiem kryteriów ustawowych” – poinformował sędzia Waldemar Żurek, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa. Szczegóły decyzji zostaną przedstawione 31 października 2017 r. o godzinie 12:00 na konferencji prasowej w siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa.
Decyzję KRS na pilnie zwołanym briefingu skomentował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. – KRS pokazała, że jest ciałem niereformowalnym, że cynicznie rozumiane interesy korporacyjne są ważniejsze niż interes wymiaru spraw – ocenił Prokurator Generalny. Zdaniem ministra „KRS stanęła wbrew interesom całego społeczeństwa”, a swoją decyzją skrzywdziła wykształconych ludzi.