Areszt dla ośmiu byłych ministrów. Wniosek o ENA za Puidgemontem
Prokuratorzy wnioskowali o pozbawienie wolności ośmiu spośród dziewięciu członków rządu, którzy pojawili się na przesłuchaniu w Madrycie. Na byłych członkach gabinetu Carlesa Puigdemonta ciążą zarzuty brania udziału w rebelii i defraudowania środków publicznych. Śledczy wnioskują także o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania za byłym premierem Katalonii, który nie pojawił się na przesłuchaniu. Podobne żądanie wydano w stosunku do czterech ministrów, którzy także nie stawili się na rozprawie.
Puigdemont wraz z pozostałymi czterema członkami rządu przebywa w Belgii. Odwołany szef rządu Katalonii udał się do Brukseli, gdzie wynajął prawnika. Nie jest wiadomym, czy będzie się ubiegał o azyl polityczny w tym kraju. – Obywatele Katalonii, którzy czują się zagrożeni z powodów politycznych, mogą ubiegać się u nas o azyl. To samo dotyczy prezydenta. Jest to w 100 proc. legalne – powiedział belgijski szef resortu ds. imigracji.
Reakcja Madrytu na niepodległość Katalonii
Hiszpański rząd przejął bezpośrednią kontrolę nad regionem i odwołał kataloński rząd na czele z Carlesem Puidgemontem. Nastąpiło to w chwili opublikowania w nocy z piątku na sobotę w dzienniku urzędowym decyzji hiszpańskiego Senatu w tej sprawie. Oznacza to, że na czele katalońskiego rządu stoi od teraz Mariano Rajoy. Uprawnienia katalońskiej administracji zostaną przejęte przez poszczególne hiszpańskie ministerstwa. Stanowisko stracił również szef policji z Katalonii Mossos d'Esquadra. Ponadto, Carles Puidgemont oraz pozostałych dwunastu członków katalońskiego rządu nie będzie otrzymywało wynagrodzeń.