Mieszkasz przy ulicy, która podlega dekomunizacji? MSWiA wyjaśnia, co z dokumentami
„Przypominamy, że 2 września 2016 roku weszła w życie ustawa »o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki«”. – czytamy na stronie ministerstwa. Nowy przepis nałożył na lokalne samorządy obowiązek zmiany do 2 września 2017 roku nazw upamiętniających okres PRL oraz działaczy komunistycznych. Resort zapewnił jednak, że mieszkańcy nie muszą wymieniać dokumentów po wprowadzeniu nowego nazewnictwa.
„Zgodnie z prawem, dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą swoją ważność” – objaśniło ministerstwo. „Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych zmiany nazwy ulicy oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmian są wolne od opłat” – czytamy w komunikacie MSWiA.
PiS dekomunizuje ulice
Przypomnijmy, w samej Warszawie Przewodniczący Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta przedstawił 50 ulic, które mają zmienić nazwę. Projekt objął przekształcenie znajdującej się w Śródmieściu al. Armii Ludowej, która zmieni nazwę na al. Lecha Kaczyńskiego. Listę ulic, które zostały objęte dekomunizacją opublikował IPN. W przypadku niewywiązania się z obowiązku wynikającego z ustawy przez jednostki samorządu terytorialnego, nową nazwę ma prawo wyznaczyć wojewoda w drodze zarządzeń zastępczych.