USA uznały Jerozolimę za stolicę Izraela. Polskie MSZ apeluje o „rozmowy pokojowe”
MSZ podkreśla, że „osiągnięcie porozumienia w tej kwestii jest możliwe jedynie w drodze rozmów pokojowych”. Zwraca również uwagę na fakt, że kluczowym jego elementem powinno być określenie statusu prawnego Jerozolimy, zakładające wzajemne uznanie związków historycznych i praw narodowych obu stron do miasta oraz uwzględniające szczególne znaczenie tego miejsca dla historii trzech religii monoteistycznych.
„Zgodnie z Rezolucją ZO NZ nr 181(1947), która przewidywała podział historycznej Palestyny na dwa państwa: arabskie i żydowskie, Jerozolima miała zostać ustanowiona oddzielnym podmiotem o statusie międzynarodowym (corpus separatum). Ze względu na uwarunkowania międzynarodowe Rezolucja ta nie została jednak wykonana. Niezależnie od tego większość państw członkowskich ONZ i organizacji międzynarodowych nie uznała suwerenności Izraela we wschodniej Jerozolimie po jej włączeniu przez Izrael w 1967 w wyniku wojny sześciodniowej”.
MSZ przekonuje, że z ostrożnością odnosi się do wszelkich działań wpływających na międzynarodowy status Jerozolimy, przed osiągnięciem ostatecznego porozumienia pokojowego między stronami konfliktu.