Wyciekły dane 10 mln polskich internautów. Jak sprawdzić czy nie padliśmy ofiarą hakerów?
W bazie danych znajdują się dane ponad 1,4 miliarda użytkowników poczty elektronicznej, z czego ponad 10 milionów to konta e-mailowe znajdujące się w domenie„.pl”. Portal Gazeta.pl zwraca uwagę na fakt, iż w niepowołane ręce mogło trafić jeszcze więcej danych, ponieważ część polskich internautów korzysta np z serwisu Gmail.com. Największą grupę ofiar wycieku stanowią użytkownicy poczty internetowej zarejestrowanej w domenach:
- wp.pl
- interia.pl
- o2.pl
- op.pl
- tlen.pl
- vp.pl
- poczta.onet.pl
- onet.pl
- buziaczek.pl
W bazie umieszczono również listę najpopularniejszych haseł. Okazuje się, że były one w większości bardzo proste do złamania, ponieważ układały się w logiczny ciąg liczb czy liter. Najczęściej tworzone przez polskich internautów hasła to:
- 123456
- qwerty
- 123456789
- 10138 12345
- zaq12wsx
- polska
- 111111
- 1234
- misiek
-
monika
Portal Zaufana Trzecia Strona zwraca uwagę na fakt, iż ofiarą hakerów padły również domeny rządowe lub należące do spółek Skarbu Państwa.
W bazie znajduje się bowiem ponad 3 tysiące haseł zarejestrowanych w domenie gov.pl, także pzu.pl, prezydent.pl czy orlen.pl.
Aby sprawdzić, czy nasze dane wyciekły do internetu, można skorzystać ze strony „have i been pwned?” znajdziemy inne przydatne i bezpieczne narzędzie, które pozwoli nam sprawdzić, czy należące do nas konta internetowe padły ofiarą, któregoś z dużych wycieków. Wystarczy wpisać swój adres e-mail w tę wyszukiwarkę.