„Plan Petru” zaprezentowany. „Podejmę się wyzwania krytyki rządu”
– Chciałbym przypomnieć, że w ostatnich wyborach wygrał PiS [...] Musimy zatrzymać proces demontażu polskiego państwa prawa – powiedział Ryszard Petru. Z zapowiedzi Petru wynika, że wśród kwestii, którymi zajmie się „Plan Petru” mają się znaleźć: „Dynamiczny i zdrowy rozwój gospodarczy oparty na nowoczesnych inwestycjach, eksporcie i konsumpcji”, „realny wzrost płac osiągany poprzez odejście od modelu taniej siły roboczej”, „polityka międzynarodowa gwarantująca trwałe sojusze i uczestnictwo w strefie euro”, „ochrona zdrowia skupiona na pacjencie, opartą na konkurencji i symbiozie prywatnych i publicznych systemów”, „niezależna energetyka stopniowo odchodząca od węgla”, „edukacja oparta na wiedzy praktycznej, otwartości i tolerancji”, „polityka rolna wspierająca rodzimą produkcję i eksport”, „niezależna kultura szeroko dostępna dla społeczeństwa, bez względu na dochody i miejsce zamieszkania”, „niezależny od politycznych wpływów system sprawiedliwości”.
Zapytany o nazwę ugrupowania Petru odpowiedział, że ma ona symbolizować kontrofertę dla rządu Mateusza Morawieckiego. – Podejmę się wyzwania krytyki rządu – powiedział Petru. – Nie mówię jako lider opozycji, ale czuję się osobą mającą doświadczenie w kwestiach gospodarczych w polskim Sejmie [...] jestem organizatorem a nie kimś kto narzuca rozwiązania – powiedział polityk.
– Działalność stowarzyszenia rozpoczniemy od debaty nad artykułem 7. Traktatu o Unii Europejskiej. Kolejny ważny temat to reforma zdrowia, kwestia emerytur i kwestie budżetowe. Chodzi o to, aby przed wyborami liderzy polskiej opozycji mogli powiedzieć „mamy dobry, wspólny, program opozycji” – powiedział polityk. – Ponadpartyjne stowarzyszenie jest sposobem na zaangażowanie ekspertów z różnych ugrupowań. Chcę zaprezentować Polakom wspólną wizję naprawy państwa – ogłosił Petru. – Nie opuszczam Nowoczesnej, chodzi o symboliczną kontrę dla programu Morawieckiego. Uważam że Polacy muszą mieć wybór nie tylko między PiS a antypis [...] jestem przekonany że wszystkie ugrupowania mogą zachować swoje programy i wybrać elementy łączące a nie dzielące – zapewnił były lider Nowoczesnej.
„Plan Petru”
Przypomnijmy, 25 listopada nową przewodniczącą Nowoczesnej została Katarzyna Lubnauer, pokonując dziewięcioma głosami ówczesnego lidera Ryszarda Petru. Podczas konwencji ugrupowania zmieniono jego nazwę z „Nowoczesnej Ryszarda Petru” na „Nowoczesną”. Były przewodniczący zapowiedział, że nie odejdzie z partii i chciał rozmawiać z Lubnauer o dalszej współpracy. 16 grudnia Rada Krajowa Nowoczesnej wybrała nowy, 15-osobowy zarząd partii, w którym znalazł się m.in. Petru. Były lider Nowoczesnej nie został jednak wybrany przez nową przewodniczącą na funkcję wiceszefa partii.