Morawiecki spotkał się z Junckerem i Timmermansem. To pierwsze tego typu rozmowy
Kancelaria Premiera informowała, że spotkanie premiera z unijnymi politykami będzie okazją do omówienia głównych kwestii z bieżącej agendy UE, w tym tematów takich jak rozwój rynku wewnętrznego, polityka obronna, wspólna polityka azylowa, polityka klimatyczno-energetyczna oraz sprawy społeczne – m.in. w kontekście prac nad Europejskim Filarem Praw Socjalnych. W trakcie rozmowy miały zostać poruszone kwestie przyszłości UE, negocjacji nowych Wieloletnich Ram Finansowych po roku 2020 oraz dialogu dotyczącego praworządności, w kontekście procedury wynikającej z art. 7 TUE.
Podczas konferencji prasowej rzecznik Komisji Europejskiej powiedział, że fakt, iż Mateusz Morawiecki przyjął zaproszenie z Brukseli to dobry początek. – To pierwsze z wielu spotkań, które potem nastąpią – dodał Margaritis Schinas. Rzecznik KE podkreślił, że nie ma żadnej bitwy ani wojny z Polską. – Poza kwestią praworządności jest wiele ważnych spraw w agendzie europejskiej, "w których Polska będzie miała bardzo dużo do powiedzenia. Chcemy pracować z nowym polskim premierem i jego ministrami, aby móc dokonywać postępu w tych sprawach – zaznaczył.
Rozmowy Morawieckiego z Timmermansem i Junckerem trwały blisko 2,5 godziny. Po spotkaniu w szerszym gronie polski premier rozmawiał w cztery oczy z przewodniczącym KE. Z relacji dziennikarki TVP Dominiki Cosic wynika, że Jean-Claude Juncker zmienił nieco swoją retorykę, ponieważ szef KE miał przyznać, że Polska przyjmuje wielu migrantów z Ukrainy. Z kolei przed spotkaniem z polskim premierem przewodniczący Komisji Europejskiej podkreślił wielokrotnie, że nie chce iść na wojnę z Polską. Z informacji TVP Info wynika, że jednym z głównych tematów spotkania polityków miały być zmiany w sądownictwie. Mateusz Morawiecki miał wyjaśnić szczegóły reformy wymiaru sprawiedliwości i przekonywać szefa KE, że Polska przestrzega fundamentalnych wartości UE.
Morawiecki i Juncker wydali także wspólne oświadczenie, w którym poinformowano, że odbędzie się kolejne spotkanie, aby kontynuować rozmowy dotyczące praworządności. Rozmowy mają się odbyć do końca lutego. „W czasie dzisiejszego spotkania politycy omówili szeroki zakres spraw będących obiektem wspólnego zainteresowania, m. in. przyszłości Unii Europejskiej, pozycji Polski w UE, polityki unijnej w ramach rynku wewnętrznego, jednolitego rynku cyfrowego a także energii oraz migracji. Premier Morawiecki i Przewodniczący Juncker mieli również okazję szczegółowo porozmawiać o kwestiach związanych z zasadami praworządności” – podkreślono w oficjalnym komunikacie.