Izrael prosi o spotkanie ws. ustawy o IPN. Kancelaria Prezydenta odpowiada
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o IPN, zakładająca karanie grzywną i więzieniem za używanie sformułowania „polskie obozy śmierci”, wywołała ostrą reakcję Izraela. – Rząd Izraela odrzuca tą nowelizację. Mam nadzieję, że możemy znaleźć wspólną drogę, by dokonać zmian w nowelizacji – wskazała ambasador Anna Azari podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, prezentując oficjalnie stanowisko premiera Benjamina Netanjahu. Do jej słów odniósł się marszałek Senatu, który zaprosił dyplomatkę na rozmowy.
Osobny komunikat wystosowały MSZ i Kancelaria Prezydenta. Krzysztof Szczerski w oświadczeniu podkreślił, że prace nad nowelizacją ustawy o IPN wciąż są prowadzone na forum parlamentu. „Prezydent RP respektuje w tej sprawie autonomię prac legislacyjnych w polskim parlamencie” – podkreślił.
„Odnosząc się do pojawiających się w przestrzeni publicznej głosów pragniemy zwrócić uwagę, że celem ustawy jest zapobieganie kłamstwom i fałszywym oskarżeniom skierowanym w stronę Narodu i Państwa Polskiego, o czym mówi wprost przepis projektowanej ustawy. Jeśli zatem głosy krytyków projektu wynikają jedynie z ich troski o prawdę o Holokauście, to ustawa ta wychodzi na przeciw ich oczekiwaniom, a nie jest z nimi sprzeczna” – wskazał Szef Gabinetu Prezydenta RP, przypominają bogatą historię polsko-żydowskich prac nad upamiętnieniem wspólnej, tragicznej historii.
„Działaliśmy w tej sprawie razem i razem osiągnęliśmy potwierdzenie tej prawdy. Dlatego dzisiaj każdy, kto używa dla tego i innych obozów kłamliwego terminu »polski obóz śmierci« nie tylko bezcześci pamięć jego ofiar, ale także zatruwa świadomość kłamstwem, co powinno być piętnowane i karane. Jednocześnie każdy, kogo osobista pamięć lub badania historyczne zawierają prawdę o zbrodniach i zachowaniach niegodnych, jakie miały w przeszłości miejsce z udziałem Polaków, ma pełne prawo do tej prawdy” – podkreślił Szczerski.
Przedstawiciel prezydenta wyraził także ubolewanie z powodu tego, że krytyczne głosy dotyczące projektowanej ustawy pojawiły się w kraju i zagranicą w dniu obchodów 73. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau, które miały miejsce w obecności ocalałych więźniów tego niemieckiego obozu, w tym Polaków i Żydów.