Rzecznik rządu: Projekt ustawy o IPN był znany stronie izraelskiej
W poniedziałek miało miejsce spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami resortów spraw zagranicznych, kultury oraz Senatu, Sejmu i Kancelarii Prezydenta. – Premier zobowiązał podległych mu przedstawicieli rządu, by powstał zespół, który ma kontynuować dialog historyczny z przedstawicielami Izraela – poinformowała po spotkaniu rzecznik rządu. Kopcińska zaznaczyła, że to realizacja zapewnień, jakie padły podczas niedzielnej rozmowy telefonicznej Mateusza Morawieckiego z Benjaminem Netanjahu.
Na antenie Polskiego Radia 24 Kopcińska tłumaczyła, że grupa robocza ds. dialogu polsko-izraelskiego zostanie powołana do końca tygodnia. – Projekt ustawy o IPN był znany stronie izraelskiej. Większość uwag zgłaszanych przez ambasador Izraela została uwzględniona. Dziwi fakt, że po uwzględnieniu uwag kolejne nie zostały zgłoszone, aż do soboty – wskazała dodatkowo rzecznik polskiego rządu. Przypomnijmy, że ambasador Anna Azari zaprotestowała przeciwko nowelizacji podczas przemówienia z okazji 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.
Joanna Kopcińska podkreśliła, że uczciwe relacje powinny zostać oparte na prawdzie historycznej. – W obozach śmierci Niemcy zabijali Żydów, Polaków, Romów i Rosjan. Kto twierdzi inaczej, powinien być ukarany – zaznaczyła. Rzecznik rządu wskazała, że nie ma zgody na to aby narodowi polskiemu czy państwu polskiemu przypisywać współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę niemiecką zbrodnie nazistowskie.