Jaruzelska do prezydenta: Proszę, by zdegradować mojego ojca, ale nie upokarzać jego byłych podwładnych
Przed Pałacem Prezydenckim spotkali się działacze SLD i przedstawiciele Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Wspólnie apelowali, by Andrzej Duda nie podpisywał ustawy degradacyjnej. Na temat degradowania wojskowych wypowiedziała się córka gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
– Proszę, by spotkał się pan z szeroko rozumianymi środowiskami wojskowymi, aby mogły powiedzieć o niebezpieczeństwie konsekwencji tej ustawy – mówiła dziennikarzom. – Proszę, aby zdegradować mojego ojca, ale nie upokarzać jego byłych podwładnych, ich rodzin i żołnierzy, którzy swoją służbę zaczęli po 1989 r. – zaapelowała.
Jaruzelska: Nie będę walczyła
Monika Jaruzelska podkreśliła, że jej ojciec wielokrotnie powtarzał, iż „całą odpowiedzialność bierze na siebie i jako dowódca chciałby, żeby swoich byłych podwładnych bronić”.
Na początku marca, córka gen. Jaruzelskiego odnośnie odebrania stopnia wojskowego jej ojcu w Radiu ZET stwierdziła, że absolutnie nie będzie walczyła i podchodzi do tego z godnością. – To, że nie ma odwołania, jest dowodem na to, że jest to ustawa dość radykalnie naruszająca dotychczasowe standardy. Najważniejsze w tej ustawie jest to, że to minister ma możliwość pozbawienia stopni wojskowych, a nie, jak do tej pory było, i jak było też historycznie, że takie decyzje podejmował sąd – mówiła Monika Jaruzelska.
Ustawa degradacyjna
6 marca 2018 roku Sejm przyjął ustawę degradacyjną. „Za” było 264 posłów, przeciw było 159, a 6 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Ustawa mówi o pozbawianiu stopni wojskowych „osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu oraz o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej”. 8 marca, bez poprawek, ustawę przyjął Senat.
Przypomnijmy, przygotowany przez MON projekt przewiduje możliwość pozbawiania stopnia oficerskiego lub podoficerskiego – również pośmiertnie – osób, które z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia nie podlegają obowiązkowi służby wojskowej i żołnierzy rezerwy, którzy byli członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego albo pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz w treści tych dokumentów.