O krok od nieśmiertelności? Naukowcy przywrócili do życia mózg ściętej świni
Eksperci kierowani przez neurologa Naleada Sestana z Uniwersytetu Yale twierdzą, że mózgi nie są świadome, co może pomóc w zbadaniu, jak działa ten narząd ośrodkowego układu nerwowego i pomóc w badaniach nad eksperymentalnym leczeniem chorób od raka po demencję. W eksperymencie wykorzystano od 100 do 200 mózgów świń uzyskanych z rzeźni. Przywracano w nich krążenie za pomocą specjalnego układu pomp, podgrzewaczy i korzystając ze sztucznej krwi.
Informacja o udanym eksperymencie opublikowana została w "MIT Technology Review" i oparta jest na wiadomości przekazanej przez Sestana na spotkaniu w Narodowym Instytucie Zdrowia (NIH) Stanów Zjednoczonych w marcu. Anna Devor, neurolog z University of California w San Diego, powiedziała "MIT Technology Review", że wyczyn może pomóc naukowcom zbadać połączenia między komórkami mózgu, by w przyszłości zbudować "atlas mózgowy". Inni komentatorzy pisma zwracają przy tym uwagę na to, że wciąż nie jest możliwe przeniesienie mózgu do innego ciała.
– Wiemy na pewno, że mózg świni nie jest świadomy – zaznaczał Sestan na spotkaniu NIH. Zauważył jednak, że hipotetycznie ktoś może kiedyś ulepszyć technologie, z której korzystał on ze swoim zespołem ekspertów i dojść do tego, w jaki sposób przywrócić czyjąś pamięć, a następnie przeszczepić mózg do innego ciała. – To przywróciłoby człowieka. Jeśli kiedyś do tego by doszło, byłbym kompletnie przerażony – dodaje.