Podział wśród niepełnosprawnych? Stowarzyszenie wzywa do porozumienia z rządem
List został opublikowany na stronie wnp.pl. Napisano w nim, że protestujący opiekunowie niepełnosprawnych mają szansę nie tylko na przyjęcie pakietu rehabilitacyjnego, ale także wynegocjowania dla niepełnosprawnych dobrych rozwiązań. „Dlatego prosimy: podejmując decyzję kierujcie się swoją mądrością i przyszłością, a nie podszeptami ludzi spoza waszego/naszego środowiska, którzy dzięki wam chcą rozgrywać często bardzo brudne gierki dla zbicia swego kapitału” – napisało Stowarzyszenie.
Przełomowe propozycje rządu
Według autorów listu, propozycje rządu są „przełomowe”. „Z naszej strony uważamy, że te propozycje są przełomowe, gdyż zapewniają osobom niepełnosprawnym zdrowie, czy powrót do zdrowia i sprawności, a te są ważniejsze niż jakiekolwiek pieniądze” – twierdzą przedstawiciele stowarzyszenia.
„Tutaj prosimy, dodatkowo rozważcie wynegocjowanie z rządem prawo do bezkolejkowego korzystania ze świadczeń zdrowotnych i usług farmaceutycznych oraz dostępu do świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskiwania skierowania dla waszych/naszych opiekunów – wszak to od ich kondycji i czasu najczęściej zależy wasze/nasze życie” – napisano w liście.
Stowarzyszenie napisało także, że żądania finansowe protestujących „jawią się jako dzielenie środowiska osób niepełnosprawnych na grupy osób bardziej i mniej uprawnionych do pomocy państwa”.
Projekst PiS
Przypomnijmy, do Sejmu wpłynął projekt ustawy dotyczący osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. To kolejna próba rządu, mająca zakończyć trwający w Sejmie protest opiekunów osób niepełnosprawnych.
W projekcie ustawy złożonym w Sejmie przez klub PiS, mowa jest o szczególnych uprawnieniach osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Chodzi o ułatwienie dostępu do rehabilitacji oraz leków. Ma to być zrealizowane poprzez nadanie niepełnosprawnym przywileju ubiegania się o pewne usługi bez kolejki, np. w aptekach czy przychodniach. Ustawa ma też zlikwidować konieczność ubiegania się o skierowanie do specjalisty oraz finansowanie przez NFZ część leczniczych zabiegów rehabilitacyjnych.