Przemyślmy swoje miejsce w świecie
„Polacy zawsze rozumieją zagrożenia, ale nie wierzą, że istnieją rozwiązania. Gdy jadę do Turcji i rozmawiam o różnych kwestiach strategicznych, to nie ma kontrowersji. W Polsce, gdy mówię o waszym wyjątkowym potencjale, wszyscy są zszokowani. A naprawdę Polacy mogą się znaleźć w samym centrum historii” - mówił już w 2009 roku założyciel ośrodka Stratfor* - George Friedman.
Miałem to szczęście współpracować z Ośrodkiem. To było jeszcze za czasów Roberta Kaplana. Pamiętam jak jego słynną „Zemstę geografii” przekazałem Pawłowi Kowalowi, na pamiątkę mojej wizyty w biurze ówczesnego europosła.
To było kilka lat temu, a dziś zebrało mi się na wspomnienia. Przyczynkiem do nich stała się lektura dwóch tekstów z geopolityką w roli głównej. Niestety, oba stawiają Polskę do przysłowiowego kąta.
„Nie kłaniać się geopolityce” i „Geopolityka, czyli opium dla mas”. W pierwszym autor ma pretensje do wspomnianego Friedmana, iż mówi o Polsce w kategoriach przyszłej potęgi. Nazywa go wręcz średniowiecznym sprzedawcą marzeń. Natomiast drugi, ten od „opium dla mas”, chciał się w swoim czasie wzorować na założycielu Stratfor, marząc o założeniu podobnego ośrodka w Polsce.
Wróćmy jednak do przywołanych powyżej tekstów. One mają wspólny mianownik. Ten mianownik jest z kolei tożsamy z myśleniem byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego. To myślenie pchnęło Sikorskiego do masowego zamykania polskich placówek dyplomatycznych i polskiej abdykacji w staraniach o bycie znaczącym graczem na Bliskim Wschodzie.
Za czasów, gdy szefem MSZ był Radosław Sikorski, Platforma Obywatelska zlikwidowała 39 ambasad i konsulatów generalnych. Tłumaczono to względami ekonomicznymi. Co ciekawe, w co najmniej kilku przypadkach, pustkę po naszej dyplomacji wypełnili dyplomaci z Turcji.
*Stratfor - ośrodek analityczny - prywatna agencja wywiadu założona w 1996 w Austin w stanie Teksas przez George’a Friedmana. Nazywana cieniem CIA. Zajmuje się opracowywaniem wszelkiego rodzaju analiz i raportów na potrzeby klientów prywatnych, a także niektórych agend rządu Stanów Zjednoczonych (m.in. CIA). Najwyżej cenionym produktem Stratforu jest raport dzienny.