Najdłuższy w historii timelapse z kosmosu. Nagranie robi wrażenie
Pierwsze moduły Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zostały wyniesione na orbitę 20 listopada 1998 roku. Obchodzona we wtorek 20. rocznica tego wydarzenia została zaznaczona w mediach społecznościowych związanych z Europejską Agencją Kosmiczną (ENSA).
Ponad 21 tys. zdjęć
W serwisie YouTube pojawiło się trwające niemal 15 minut nagranie, będące najdłuższym timelapsem, czyli filmem poklatkowym zarejestrowanym z perspektywy kosmosu. „Odkąd pierwszy moduł Zarya został uruchomiony z kosmodromu Bajkonur, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna dostarczyła całkowicie nową perspektywy planety, którą nazywamy domem” – czytamy w opisie nagrania. „Klip przeniesie cię z Tunezji przez Pekin po Australię w dwóch okrążeniach wokół świata. Timelapse zawiera w przybliżeniu 21 375 zdjęć Ziemi wykonanych przez Alexandra i pokazanych 12,5 razy szybciej niż normalna prędkość” – dodano.
Autorem wspomnianych zdjęć jest niemiecki astronauta Alexander Gerst. Na należącym do niego profilu twitterowym regularnie pojawiają się zdjęcia z kosmosu. Dzięki publikacjom Gersta dowiedzieliśmy się m.in. jak wyglądała Europa po fali suszy czy gdzie w danym momencie znajdował się tajfun Trami, którego skutki odczuli mieszkańcy Japonii.