Sejmowe komisje poparły kandydata PiS na Rzecznika Praw Dziecka
– Naszym kandydatem jest Mikołaj Pawlak. To jest prawnik, adwokat, obecnie pełni obowiązki dyrektora departamentu spraw rodzinnych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Sprawuje nadzór nad sądami rodzinnymi, zakładami poprawczymi, schroniskami dla nieletnich – przedstawiała kandydata rzeczniczka prasowa Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek.
W środę 21 listopada jego kandydatura została zaakceptowana i przegłosowana przez sejmowe komisje komisje polityki społecznej i rodziny oraz edukacji, nauki i młodzieży. Opozycja zgłaszała, że kandydat nie spełnia wymogów formalnych, ponieważ nie ma pięcioletniego doświadczenia w pracy z dziećmi lub na rzecz dzieci. - Mam świadomość, że przedstawieni dotychczas parlamentowi moi poprzednicy reprezentowali zacne profesje, są specjalistami w swoich dziedzinach. Mieliśmy do czynienia z lekarzem, z naukowcem, z socjologiem.(...) Dzisiaj mają państwo do czynienia z prawnikiem. Być może prawnik jest tą osobą, która w najtrudniejszych sprawach dotyczących dzieci, będzie odpowiednią osobą - mówił Pawlak dodając, że jest wierny zasadzie Janusza Korczaka, że prawo powinno wziąć dzieci w opiekę.
Problemy z obsadzeniem stanowiska RPD
Agnieszka Dudzińska najpierw została odrzucona przez Sejm, a w drugiej próbie wyboru przez Senat. Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez dziennikarza tygodnika „Wprost” Artura Grabka, jej kandydatura miała zostać zablokowana tuż przed głosowaniem przez kierownictwo partii. Miało to mieć związek z rozmowami koalicyjnymi dotyczącymi zarządzania sejmikiem dolnośląskim i żądaniem wyznaczenia na Rzecznika Praw Dziecka osoby o konserwatywnych, bliskich kościołowi poglądach. Wcześniej, ze względu na oskarżenia o plagiat i korzystania z nieprzysługującego jej tytułu psychologa, z kandydowania zrezygnowała Sabina Zalewska.