Wisła. Nowo odkryta perła dla narciarzy
Podczas sezonu zimowego coraz więcej osób szuka mniejszych i spokojniejszych miejscowości wypoczynkowych, w których można odpocząć i aktywnie spędzać czas. Jednym z takich miejsc jest Wisła w Beskidzie Śląskim. Miasto należy do ścisłej czołówki ośrodków wypoczynkowych w Polsce. Według rankingu ogólnopolskiego serwisu Meteor Wisła znajduje się na 6 miejscu wśród najbardziej popularnych miejscowości górskich wyprzedzając między innymi: Szczyrk, Szklarską Porębę czy Szczawnicę. Na terenie Wisły i w jej najbliższych okolicach funkcjonuje 28 wyciągów narciarskich, dostępnych jest ponad 25 km tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności i około 100 km szlaków podróżniczych, jest 5 skoczni narciarskich i trasy narciarstwa biegowego. Kompleksy narciarskie rozmieszczone są po całej Wiśle, część znajduje się w pobliżu centrum, pozostałe bardziej poza miastem. Te drugie – położone blisko natury – będą doskonałe dla wczasowiczów, którzy poza jazdą na nartach równie mocno cenią otoczenie, czyli piękne widoki i przyrodę. Na najmłodszych czekają przedszkola narciarskie, w których wykwalifikowana kadra przygotowana specjalnie do pracy z dziećmi zapewnia maluchom bezpieczeństwo na stoku oraz mnóstwo dobrej zabawy i radości.
Podczas zimowego wypoczynku w Wiśle można wykupić wiślański skipass uprawniający do korzystania z 11 zrzeszonych ośrodków narciarskich mieszczących się w Wiśle i Ustroniu. Dzięki jednej karcie można korzystać z różnych tras narciarskich. Wysoka jakość usług, ratrakowane i w razie potrzeby dodatkowo naśnieżane trasy, profesjonalni instruktorzy nauki jazdy, oświetlenie w godzinach wieczornych, wypożyczalnie sprzętu, punkty gastronomiczne i parkingi – to standardowe opcje oferowane w ośrodkach narciarskich Wisły. Stacja Narciarska Cieńków i Ośrodek Narciarski Klepki zlokalizowane są w Wiśle Malince, ich oferta przygotowana jest ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań rodzin z dziećmi. Kompleks Cieńków składa się z pięciu tras zjazdowych i nartostrad (2 trudne i 3 łatwe), wyciągów talerzykowych, kolei linowej i szkółki narciarskiej. Trasy mają długość: 350m, 650m, 1000m, 1200m i 1350m. W ośrodku pracują instruktorzy nauki jazdy, działa wypożyczalnia sprzętu oraz ski serwis – użyteczny w przypadku nieprzewidzianych drobnych napraw i zapewniający profesjonalne przygotowanie sprzętu do sezonu. W celu zapewnienia gościom jak największego komfortu na terenie ośrodka mieści się lokal gastronomiczny. Całości dopełniają duże, utwardzone i bezpłatne parkingi oraz dyżurka pracowników GOPR. Na terenie kompleksu jest ośrodek odnowy biologicznej oferujący odprężający relaks po całodziennych aktywnościach na stoku. Ośrodek Narciarski Klepki dysponuje trzema wyciągami (krzesełkowy i orczykowe), jest ośla łączka i przedszkole narciarskie dla dzieci, dostępne są trasy o długości 200m, 750m, 850m dla początkujących i średnio zaawansowanych, dodatkowo dla początkujących opieka instruktorów oraz pomoc w doborze sprzętu w wypożyczalni. Stoki są oświetlone do późnych godzin wieczornych oraz ratrakowane, w razie potrzeby sztucznie naśnieżane. Obok ośrodka mieści się przestronny i darmowy parking. Podczas przerwy można udać się do jednego z punktów gastronomicznych i chwilę odpocząć oraz zregenerować siły.
W południowo-zachodniej części Wisły, w pobliżu granicy z Czechami, na północno-wschodnim zboczu Wielkiego Stożka znajduje się ośrodek narciarski Stożek. Posiada on trzy trasy zjazdowe o różnych stopniach trudności (łatwe, trudne i bardzo trudne) oraz slalom gigant z elektronicznym i samoobsługowym pomiarem czasu. To idealne miejsce dla wielbicieli sportowej adrenaliny oraz miłośników współzawodnictwa i rywalizacji. Do tras o długości 800m, 1100m i 1600m turyści dotrzeć mogą za pomocą 2 wyciągów talerzykowych i wyciągu krzesełkowego. W najwyższej partii górskiego zbocza zlokalizowane jest schronisko z możliwością zakwaterowania i ofertą bufetową. Na dolnej polanie jest pensjonat oraz wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego. Początkujący narciarze i snowboardziści mogą skorzystać z indywidualnych lekcji z instruktorami nauki jazdy.
W niewielkiej odległości od centrum miasta jest kilka ośrodków narciarskich – Partecznik, Pasieki czy Skolnity. Ośrodek Partecznik posiada trasę łatwą (110m) z wyciągiem talerzykowym oraz trasę średnio – trudną (600m) z wyciągiem orczykowym. W ośrodku jest dostępny zimowy plac zabaw ze śnieżną karuzelą. W Pasiekach działają trzy wyciągi narciarskie: orczykowy i talerzykowy oraz specjalny tor do snowtubingu. Dostępne są trasy: bardzo łatwe – dla uczących się jazdy na nartach i snowboardzie oraz łatwe i średnio trudne dla bardziej zaawansowanych. Łączna długość tras wynosi 1500m. W ośrodku Pasieki można skorzystać ze skuterów śnieżnych oraz spróbować snowtubingu – to wspaniała zabawa dla całej rodziny, podczas której goście zjeżdżają po specjalnym torze śnieżnym na gumowych pontonach. Naprzeciwko rynku i deptaku w Wiśle, w samym sercu miasta, usytuowana jest dolna stacja wyciągu linowego ośrodka Skolnity. Działają tu dwie trasy – łatwiejsza, rodzinna o długości 1100m i trudniejsza dla bardziej zaawansowanych mająca 980m oraz łączka do nauki dla dzieci. Na górnej stacji mieści się Bistro na Dachu Wisły z niezapomnianymi widokami, zimowa karuzela oraz krótki (70m) wyciąg orczykowy. Drugą niezwykłą i oryginalną rzeczą jest tu zagroda z alpakami pochodzącymi z Ameryki Południowej.
W Wiśle, poza ośrodkami narciarskimi, czeka też kilka innych możliwości i aktywności na świeżym powietrzu: trasy biegowe, skituring czy kuligi. Profesjonalnie przygotowane trasy narciarstwa biegowego znajdują się na Jonidle oraz na Kubalonce, przy obydwu funkcjonują wypożyczalnie sprzętu. Odpowiednim miejscem do biegania w biegówkach, dodatkowo położonym w sercu miasta, jest park im. Kopczyńskiego. Na Jonidle jest opcja skorzystania z pomocy instruktora, a dodatkowo w poniedziałkowe wieczory można uczestniczyć w darmowych kursach. Na Kubalonce są trasy do stylu klasycznego i dowolnego, nad którymi opiekę sprawuje Polski Związek Narciarski. Trasy zorganizowane są według wytycznych Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS, odbywają się tu liczne zawody krajowe i międzynarodowe, a długość tras wynosi 1-7,5 km. Wiślańskie szlaki górskie są coraz chętniej eksplorowane i odkrywane przez miłośników skiturów, czyli górskiej turystyki narciarskiej, a przepiękne okolice Beskidu Śląskiego są wspaniałym miejscem do zjazdów po dzikich zboczach i żlebach. Niezapomnianą atrakcją są kuligi, szczególnie te odbywające się po zmroku przy płonących pochodniach, najczęściej zakończone ogniskiem przy akompaniamencie góralskiej muzyki. Relaks i odprężenie zapewni wizyta w dużym parku wodnym z kilkoma basenami, zjeżdżalniami, brodzikiem dla dzieci, jacuzzi, saunami suchymi i parowymi, grotą hipotermiczną, jaskinią solną i pokojem z solankowymi tężniami. Noclegi w Wiśle to kilka obiektów posiadających baseny lub strefy SPA oraz szereg kwater prywatnych, pensjonatów czy pokoi gościnnych.
Zimą w topowych górskich miastach i miejscowościach, które wybiera przeważająca większość turystów, problemem bywają kolejki: do wyciągów, na stokach czy na deptakach. Wisła jest nieco mniej popularna niż najchętniej i najliczniej odwiedzane Zakopane czy Bukowina Tatrzańska, ale dzięki mniejszej liczbie turystów jest tu więcej przestrzeni i miejsca. Wypoczynek w mniejszej miejscowości to gwarancja szybszego i wygodniejszego dostępu do atrakcji oraz spokojniejszej atmosfery. Wczasowicze wypoczywający w Wiśle doceniają jej ustronne położenie, kameralny klimat miejscowości, a zarazem szeroką i różnorodną ofertę rozrywkową.