Macierewicz o Olszewskim: Jesteśmy mu winni wielki hołd za całe jego życie
Trumna z ciałem Jana Olszewskiego wystawiona jest w Kancelarii Premiera. Wieczorem w piątek przeniesiona zostanie do sanktuarium Matki Bożej łaskawej. – Olszewski był współtwórcą, twórcą polskiego ruchu niepodległościowego po 1956 roku. Był człowiekiem łagodnym, tolerancyjnym, otwartym i stanowczym w realizowaniu polskiego interesu narodowego, w trwaniu przy wartościach niezbędnych do odzyskania przez Polskę niepodległości – opowiadał Antoni Macierewicz na antenie Polsat News. Podkreślał, że były premier poświęcił całe życie, aby budować niepodległe państwo polskie. – Jesteśmy mu nie tylko wdzięczni, ale winni wielki hołd za jego całe życie. Za szare szeregi, za konspirację komunistyczną, za trwanie przy wartościach wtedy, kiedy jego rząd obalano – mówił.
Były szef MON zdradził, że ostatnie słowa Olszewskiego brzmiały: „nie mam w obowiązku poddać się”. – To jest przesłanie jakie nam pozostawił. Polacy się nie poddają. Polacy tworzą swoje niepodległe państwo. To było dla niego najważniejsze i chciał żebyśmy tacy pozostali – dodał.
Premier Jan Olszewski
Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 roku w Warszawie. W okresie II wojny światowej i okupacji był żołnierzem Szarych Szeregów oraz uczestnikiem powstania warszawskiego. W okresie PRL był działaczem opozycji demokratycznej i obrońcą w procesach politycznych. W latach 1991–1992 stał na czele Rady Ministrów, a w latach 1991–1993 i 1997–2005 był posłem na Sejm I, III i IV kadencji. Tworzył i przewodniczył Ruchowi dla Rzeczypospolitej oraz Ruchowi Odbudowy Polski. W latach 1989–1991 i 2005–2006 był członkiem Trybunału Stanu, w latach 2006–2010 doradzał prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Odznaczony został Orderem Orła Białego.