Muzeum Milana Dobeša pokaże nieznane wcześniej dzieła Andrzeja Nowackiego
Andrzej Nowacki jest uznanym przedstawicielem ruchu artystycznego op-art – kierunku w grafice, modzie, sztuce użytkowej i malarstwie, którego zadaniem jest oddziaływanie na oko widza, a nie na jego intelekt czy emocje. Prace Nowackiego podziwiać możemy na całym świecie – od Nowego Jorku po Osakę w Japonii. Tym razem jednak wyjątkowo prezentuje swoje wczesne prace.
W Muzeum Milana Dobeša w Ostrawie zobaczyć można 30 prac, a wśród nich typowe abstrakcyjne kwadraty z wyimaginowaną głębią i reliefami. – Udało nam się wystawić zestaw prac, których moim zdaniem nikt wcześniej nie widział. Andrzej Nowacki inaczej tworzy pastelami na papierze, inaczej z reliefami, inaczej z iluzją w ruchu w utworach trójwymiarowych – tłumaczy Jan Světlík, kurator wystawy.
Andrzej Nowacki czerpie inspirację od klasyków op-artu takich jak Bridget Riley czy Joseph Albers. Podczas gdy prace innych artystów ograniczały się jednak głównie do płaskiego, dwuwymiarowego obrazu, Nowacki tworzy abstrakcyjną, otwartą przestrzeń opartą na iluzji i wyimaginowanej głębi. To właśnie dlatego jego prace zyskały uznanie na całym świecie.
Wystawę oglądać możemy w Ostrawie do 5 maja. Można także skorzystać z tej okazji ze zwiedzania z przewodnikiem – konkretne daty dostępne są na stronie internetowej Muzeum Milana Dobeša.
Andrzej Nowacki
Andrzej Nowacki urodził się 15 października 1953 roku w Rabce w Polsce. Młodość spędził w Krakowie. Jego pierwsze doświadczenie artystyczne wiązało się z projektowaniem wnętrz i renowacją dzieł sztuki. W 1977 roku wyjechał do Goteborgu, aby studiować języki skandynawskie. Następnie uczył się się Innsbrucku w Austrii. W 1994 roku otrzymał prywatne stypendium w West Orange, N.Y., USA. W latach 1997, 1998, 2000 i 2001 uczestniczył w organizowanych przez Bożenę Kowalską plenerach „spod znaku geometrii” i poplenerowych wystawach w Muzeum Okręgowym w Chełmie. W 2001 roku przyznano mu roczne stypendium nowojorskiej Pollock-Krasner Foundation. W 2015 roku Nowacki przeprowadził się do Dolnych Witkowic w Czechach, gdzie tworzył swoje wieloczęściowe i wielkoformatowe płaskorzeźby. Obecnie mieszka i tworzy w Berlinie w Niemczech.