Uczniowie pójdą na wagary, żeby bronić środowiska. Strajki klimatyczne w całej Polsce
Od kilku miesięcy w różnych krajach, nie tylko w Europie, odbywają się strajki młodzieży organizowane w celu zwrócenia uwagi polityków na problemy środowiska. Zapoczątkowała je 16-letnia Greta Thunberg ze Szwecji, która z zajęć szkolnych rezygnuje w każdy piątek. Od tego miesiąca do kampanii chcą dołączyć także uczniowie z Polski. Na Facebooku zakładane są wydarzenia, które łączy wspólna data – 15 marca.
Na największy protest zanosi się w Warszawie, jednak demonstrować będą także uczniowie z innych miast m.in. Poznania, Szczecina, Katowic, Łodzi, Gdańska czy Krakowa. „W Warszawie wyjdziemy na ulice w trakcie zajęć szkolnych, by pokazać, że zatrzymanie zmian klimatycznych powinno być priorytetem działania polityków. Temat zmian klimatu traktowany jest tak powierzchownie, że uczniowie i uczennice muszą opuszczać lekcje szkolne, by zwrócić na niego uwagę” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.
„Edukacja o środowisku w szkołach praktycznie nie istnieje, uczniowie często nie wiedzą jak poważny jest problem z którym będą musieli zmierzyć się w przyszłości. Szkoły nie dają nam dobrego przykładu, takiego jak segregacja śmieci, czy nie używanie plastiku. To musi się zmienić! Nasze społeczeństwo nie jest świadome zagrożeń związanych ze zmianami klimatu, dlatego temat ten musi głośniej wybrzmiewać w przestrzeni publicznej i w mediach” – czytamy dalej. Do tej pory udział w wydarzeniu zadeklarowało 11 tysięcy osób, a 48 tysięcy jest zainteresowanych.
Utrudnienia dla warszawiaków
Stołeczny ZTM informuje o utrudnieniach w ruchu w godzinach 10-14. W przypadku braku możliwości przejazdu autobusy i tramwaje będą kierowane na trasy objazdowe. Utrudnienia będą dotyczyć linii 107, 117, 127, 128, 131, 158, 171, 175, 501, 519, 520, 521, 522 i 525. Ponadto zmiana trasy dotyczyć będzie także tramwajów numer 4, 7, 9, 24, 15, 18, 22, 25 i 35.
Pełna lista możliwych zmian w ruchu jest dostępna na trasie ZTM.