Co Jan Paweł II robił ws. pedofilii w Kościele? Kard. Stanisław Dziwisz zabrał głos
Kilka dni temu głośno było o publikacji francuskiego dziennika „Le Monde”, w którym dwie katolickie działaczki żądały „dekanonizacji” Jana Pawła II twierdząc, że papież stworzył „system” i „kulturę nadużyć”, które wpłynęły na pojawienie się przypadków przemocy seksualnej w Kościele. Kardynał Stanisław Dziwisz ma inne zdanie na ten temat, o czym świadczy jego oświadczenie cytowane przez RMF FM.
Wspomagał episkopaty
Wieloletni sekretarz Jana Pawła II podkreślił, iż „pojawiające się opinie, że Jan Paweł II był opieszały w kierowaniu odpowiedzią Kościoła na wykorzystywanie seksualne małoletnich przez niektórych duchownych, są krzywdzące i przeczą im historyczne fakty”. Dodał, że papież obserwował życie lokalnych Kościołów, a „gdy było to konieczne, przychodził im z pomocą, często z własnej inicjatywy”. „Robił to również na prośbę lokalnych episkopatów. Właśnie w taki sposób reagował na kryzys dotyczący wykorzystywania seksualnego małoletnich” – podkreślił duchowny.
Kard. Dziwisz wspomniał o kryzysie, jaki nastąpił w latach 80. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Wyjaśnił, że Jan Paweł II najpierw obserwował działania amerykańskiego episkopatu, a później przyznał przełożonym kościelnym nowe uprawnienia, które były konieczne do walki z przestępstwami seksualnymi. „Były one dla biskupów jednoznacznym wskazaniem kierunku, w jakim powinna zmierzać ich walka” – dodał sekretarz papieża.
„Papież był wstrząśnięty”
„Wystarczy przypomnieć, że w 1994 roku Jan Paweł II wydał indult dla Stanów Zjednoczonych, a dwa lata później – dla Kościoła w Irlandii, zatwierdzając politykę znaną pod nazwą «zero tolerancji». Papież był wstrząśnięty. Nie zamierzał tolerować przestępstw pedofilii w Kościele i wydał im walkę – podkreślił w oświadczeniu kard. Dziwisz. Gdy okazało się, że lokalne episkopaty i przełożeni zakonni wciąż nie radzą sobie z problemem, a kryzys się rozlewa na inne kraje, uznał, że nie dotyczy on tylko świata anglosaskiego, ale ma charakter globalny”– podkreślił hierarcha.
Kard. Dziwisz przypomniał, że w 2001 roku z inicjatywy papieża ogłoszono dokument „O najcięższych przestępstwach”. „Znamy przełomowe znaczenie tego aktu prawnego. Jan Paweł II zarezerwował wszystkie przestępstwa seksualne na małoletnich przed 18. rokiem życia, popełnione przez duchownych, jurysdykcji trybunału apostolskiego Kongregacji Nauki Wiary” – zaznaczył duchowny. „Zobowiązał też każdego biskupa i wyższego przełożonego zakonnego do zgłaszania do tej Kongregacji wszystkich takich przestępstw, których prawdopodobieństwo zostało potwierdzone w dochodzeniu wstępnym, przewidzianym przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Dalsze postępowanie toczyło się odtąd pod kontrolą trybunału apostolskiego” – podsumował.