Radovan Karadżić skazany na dożywocie za zbrodnie wojenne
Trybunał w Hadze wydał wyrok, w myśl którego Karadżić spędzi resztę swojego życia w więzieniu. Przywódca bośniackich Serbów został skazany na dożywocie. Tym samym trybunał uwzględnił wniosek prokuratury, a odrzucił apel Karadżicia o unieważnienie kary w procesie apelacyjnym. 3 lata temu przywódca został skazany za ludobójstwo w Srebernicy oraz dziewięć innych zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, które były popełniane w Bośni i Hercegowinie w latach 90. Chodzi m.in. o oblężenie Sarajewa, podczas którego śmierć poniosło blisko 12 tysięcy osób. Podczas odczytywania wyroku sędzia podkreślił, że bez bezpośredniego wsparcia ze strony Karadżicia niemożliwe byłoby oblężenie miasta. Przywódca utrzymywał podczas procesu, że nie wiedział o zbrodniach popełnianych przez żołnierzy.
Lata terroru
W 1991 roku Słowenia i Chorwacja opuściły federację państw Jugosławii. Takiego rozwiązania nie zaakceptował rząd centralny w Belgradzie i wypowiedział wojnę Chorwacji. Jednocześnie Serbowie nie chcieli, aby śladem Chorwatów poszli Bośniacy, dlatego w 1992 roku Karadżić jako lider bośniackich Serbów ogłosił utworzenie Republiki Serbskiej w ramach Bośni i Hercegowiny. Został naczelnym dowódcą sił zbrojnych i prezydentem nowego państwa.
W latach 1992-1995 w Bośni za sprawą Karadżicia zapanował terror. Z kego rozkazu Serbowie mordowali, gwałcili, wysiedlali muzułmańską i chorwacką ludność Bośni. Ofiary z tego okresu liczy się w setkach tysięcy. Gwałty były traktowane jako element strategii walki i miały zmusić miejscową ludność do ucieczki z zajmowanych terenów, które serbska nacjonalistyczna propaganda uznawała za część Wielkiej Serbii.
Spośród wielu zarzutów ciążących na Karadżiciu najmocniejsze są te dotyczące ludobójstwa w Srebrenicy z lipca 1995 roku. Zamordowano wówczas około 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców. Akcją dowodził wtedy gen. Ratko Mladić. Przez długie lata Karadżić ukrywał się i wymykał ścigającym go służbą. Za jego głowę wyznaczono nagrodę w wysokości 5 mln dol. Policja zatrzymała go dopiero w 2008 roku.