Zaważył jeden głos. Parlament ma nowe wytyczne dla Theresy May ws. brexitu
Jak podkreśla BBC, przyjęcie rezolucji zajęło posłom jeden dzień. Złożona wczoraj przez przedstawicielkę Partii Pracy propozycja zyskała poparcie części przedstawicieli obu stron sceny politycznej. Ostatecznie opowiedziało się za nią 313 posłów, przeciwko było 312. Teraz projektem zajmie się Izba Lordów.
Środa była kolejnym dniem gorączkowego poszukiwania wyjścia z impasu, który zgotowali sobie brytyjscy politycy. Premier Theresa May spotkała się z liderem Partii Pracy Jeremym Corbynem. Choć zarówno 10 Downing Street, jak i szef laburzystów zapewniali, że rozmowy były konstruktywne, taki ruch spotkał się z krytyką przedstawicieli obu partii.
Rezygnację złożył minister Nigel Adams, który nie popierał rozmów z Corbynem, ale też wyraził obawę, że rząd nie będzie w stanie zrealizować woli obywateli. Z gabinetem pożegnał się też minister ds. brexitu Chris Heaton-Harris, sprzeciwiając się stanowisku premier, która wyklucza brexit bez umowy. Premier broniła swojej decyzji o podjęciu rozmów z Jeremym Corbynem tłumacząc, że obywatele oczekują od polityków w takiej sytuacji wyjścia poza polityczne podziały.
Zdążą do 12 kwietnia?
Przypomnijmy, że Wielka Brytania ma czas do 12 kwietnia, by przedstawić UE plan brexitu, który ma poparcie większości w Izbie Gmin. Jeśli się to nie uda, tego dnia Zjednoczone Królestwo powinno opuścić wspólnotę bez umowy. W minionym i bieżącym tygodniu żaden spośród ośmiu, a następnie czterech scenariuszy ws. brexitu nie został zaakceptowany przez deputowanych. Na 10 kwietnia Donald Tusk zwołał specjalny szczyt Rady Europejskiej.