ITI złożył pozew o ochronę dóbr osobistych
"Nieustające ataki polityczne, w tym oświadczenie zawarte w niedawno opublikowanym wywiadzie Pana Ministra Antoniego Macierewicza, dążące do podważenia niezależności i wiarygodności Grupy ITI, spowodowały podjęcie przez Zarząd Grupy ITI decyzji o wszczęciu zdecydowanych działań prawnych w celu ochrony tak swojego dobrego imienia, jak i swojej pozycji biznesowej" - głosi komunikat.
W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" szef komisji weryfikacyjnej WSI Antoni Macierewicz podtrzymał ocenę, że wojskowe służby miały udział w powstaniu koncernu ITI - właściciela stacji TVN. Ujawnił też, że b. dyrektor FOZZ Grzegorz Żemek zeznawał na ten temat przed komisją weryfikacyjną.
Według komunikatu ITI, zarząd holdingu upoważnił grupę prawników do wszczęcia kroków prawnych wobec "każdej osoby lub instytucji, która rozpowszechnia lub będzie rozpowszechniać fałszywe oskarżenia lub informacje o Grupie ITI, jej założycielach, jej spółkach, prowadzonej działalności biznesowej lub o jej pracownikach".
Z prywatnymi pozwami, chroniącymi ich dobre imię, występują także założyciele ITI - Jan Wejchert i Mariusz Walter. Zrezygnowali oni od poniedziałku z członkostwa w Radzie Nadzorczej TVN, by "działania procesowe nie zakłócały funkcjonowania TVN i TVN24". Po zakończeniu działań prawnych mają oni wrócić do rady nadzorczej.
Na ich miejsce do rady wejdą Aldona Wejchert i Sandra Nowak. W miejsce innego członka rady - Jana Zielińskiego, do rady ma wejść Wiesław Rozłucki. Przewodniczącym Rady Nadzorczej TVN SA ma zostać Wojciech Kostrzewa.
Wśród prawników, zaangażowanych przez ITI, znaleźli się: prof. Piotr Kruszyński, Marek Małecki, Monika Zbrojewska, Jean Hoss z Luksemburga, Hansjoerg Stutzer ze Szwajcarii.
W raporcie z weryfikacji WSI napisano m.in., że wywiad "podejmował wysiłki powołania firmy telewizyjnej". Celem powołania tego rodzaju firmy "miało być ułatwienie plasowania agentury na zachodzie". W raporcie napisano, że związany z WSI dyrektor generalny Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego Grzegorz Żemek miał podjąć na zlecenie wywiadu rozmowy w tej sprawie z firmą ITI i reprezentującymi ją Janem Wejchertem i Mariuszem Walterem.
ab, pap