Sprawa „kolejnego Komendy” powraca. Arkadiusz Kraska wyjdzie na wolność po 19 latach
Sąd Najwyższy zadecydował o wstrzymaniu wykonania wobec Arkadiusza K. wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 2001 roku. Poinformowano, że „w sprawie zachodzi obecnie wysokie prawdopodobieństwo, że dojdzie – w wyniku rozpoznania wniosku prokuratora – do uchylenia wyroków sądów I oraz II instancji, czego domaga się prokurator”.
„Nie przesądzając ostatecznego rozstrzygnięcia kwestii zasadności całości wniosku o wznowienie, zwłaszcza tak obszernego jak w niniejszej sprawie, należy podkreślić, że podnoszone w nim wielowątkowe zagadnienia natury faktycznej i prawnej, dotyczące szeregu powołanych dowodów we wskazanym piśmie procesowym, wskazują na trafność nadzwyczajnego środka zaskarżenia w aspekcie przede wszystkim żądania wydania orzeczenia pierwotnego w postaci uchylenia wskazanych na wstępie wyroków" – czytamy w uzasadnieniu, które publikuje Wirtualna Polska. Sąd Najwyższy zdecydował, że dalsza izolacja skazanego nie powinna być kontynuowana do chwili rozpatrzenia wniosku o wznowienie postępowania.
„Jestem niewinnym człowiekiem”
– Jestem spakowany od niemal 20 lat, bo jestem niewinnym człowiekiem. Od pierwszych chwil za kratami czekałem na dzień, kiedy w końcu mnie wypuszczą – powiedział Arkadiusz Kraska w rozmowie z dziennikarzami portalu Wirtualna Polska kilkanaście godzin przed podjęciem decyzji Sądu Najwyższego.
Sprawa Arkadiusza Kraski
Na podstawie zeznań trzech świadków incognito (jeden wycofał później swoje zeznania) sąd skazał Arkadiusza Kraskę na najwyższą karę przewidzianą w polskim Kodeksie karnym. Mężczyzna od 19 lat przebywa w więzieniu. Po głośnej sprawie Tomasza Komendy bliscy Kraski postanowili jeszcze raz zmobilizować swoje siły. Zdołali zebrać 16 tys. podpisów pod petycją do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry „o ponowne rozpatrzenie sprawy Arkadiusza Kraski oraz jego bezzwłoczne uwolnienie”. Tematem zainteresowały się też krajowe media.
Jak podaje portal Onet.pl, mężczyźnie przyznała rację Prokuratura Regionalna w Szczecinie, która domaga się jego uniewinnienia. Wniosek w tej sprawie miał już zostać złożony w Sądzie Najwyższym. We wniosku z 7 marca wykazano, że w śledztwie sprzed lat popełniono przestępstwo, które wpłynęło na orzeczenie sądu. Prokuratura nie chce komentować oficjalnie całej sprawy z uwagi na bezpieczeństwo świadków. Jak ustalił Onet, policjanci mogli świadomie mataczyć i nakłonić świadków do składania fałszywych zeznań.