Papież wprowadza nowe przepisy. Duchowni i zakonnice będą zobowiązani do zgłaszania przypadków pedofilii
Franciszek wydał list papieski o charakterze dekretu, w którym zawarł szereg przepisów dotyczących ochrony nieletnich, chociaż wiążą się one również z wykroczeniami względem zakonnic i seminarzystów. „Przestępstwa związane z wykorzystywaniem seksualnym obrażają naszego Pana, powodując u ofiar szkody fizyczne, psychiczne i duchowe oraz szkodzą wspólnocie wiernych. Aby takie zjawiska, w jakichkolwiek formach, nie miały więcej miejsca, potrzebne jest nieustanne i głębokie nawrócenie serc, potwierdzone konkretnymi i skutecznymi działaniami, które angażowałyby wszystkich w Kościele, tak aby osobista świętość i zaangażowanie moralne mogły przyczynić się do krzewienia pełnej wiarygodności przepowiadania ewangelicznego i skuteczności misji Kościoła” – zaznaczył papież w swoim liście, wyszczególniając przy tym nowe normy, które wejdą w życie od 1 czerwca.
Co zakładają nowe przepisy?
Istotnym elementem wprowadzanych norm jest obowiązek założenia w ciągu roku w każdej diecezji systemów umożliwiających składanie powiadomień o przypadkach molestowania seksualnego. Co więcej, dokument wydany przez biskupa Rzymu nakłada na wszystkich duchownych, osoby konsekrowane i członków stowarzyszeń życia apostolskiego obowiązek bezzwłocznego powiadamiania o przestępstwach. Wyjątkiem są tutaj informacje uzyskane podczas spowiedzi, które nie mogą być ujawniane przez księży. Zgłaszane przypadki będą poufne, a osoby je składające mogą liczyć na anonimowość.
Wydany przez Watykan dokument dotyczy także przepisów związanych z przestępstwami popełnionymi przez kardynałów czy biskupów. Od teraz dochodzeniem w sprawie biskupa ma zajmować się arcybiskup metropolita. Jeśli z kolei zawiadomienie będzie dotyczyło metropolity, to jego sprawą będzie zajmował się najstarszy nominacją biskup sufagan (biskup diecezji należącej do metropolii - przyp. red.). Cała treść nowych przepisów jest dostępna na stronie Vatican News.