Sukces 27-letniej Polki na festiwalu w Cannes
Cinefondation to konkursowa sekcja oficjalnego programu festiwalu, w której pokazywane są etiudy studentów szkół filmowych. „Duszyczka” Barbary Rupik została do niej wyselekcjonowana spośród ponad dwóch tysięcy zgłoszeń nadesłanych przez uczelnie z całego świata.
Akcja dziewięciominutowej animacji zaczyna się nad rzeką. W szlamie grzęźnie martwe ciało. Z jego wnętrza, z gąszczy gnijących organów wewnętrznych, uwalnia się niewielka człekokształtna istota, która wprowadza widzów w pośmiertny świata. Czy to dusza?
Prezentowany w Cannes film to kolejne dzieło turpistycznej wyobraźni urodzonej w 1992 roku autorki. Wcześniej europejskie festiwale objechało jej „Wcielenie” - medytacja nad życiem i śmiercią w cieniu rozkładających się zwłok.
Reżyserka jest absolwentką katowickiej ASP i studentką Łódzkiej Szkoły Filmowej. W swojej pracy wykorzystuje plastelinę, ale też łączy odmienne techniki.W Cinefondation swój film pokaże też inny Polak – twórca „Roadkill”, Leszek Mozga, reprezentując londyńską uczelnię. Wybór sześciu prac artystów z Europy Środkowej i Wschodniej członkowie panelu selekcyjnego uznali za dowód "żywotności edukacji filmowej w tych krajach".
Niegdyś w tej sekcji triumfował Adam Guziński z „Jakubem”, co zagwarantowało reżyserowi pokaz jego debiutu, „Chłopca na galopującym koniu”, w oficjalnym programie festiwalu.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.