Nieudany pucz w Turcji. 151 osób skazanych na dożywocie
Łącznie po nieudanym puczu zatrzymano ponad 77 tysięcy osób. Prace straciło ponad 130 tysięcy osób, głównie urzędników. Prezydent Turcji informował, że z wojska usunięto ponad 15 tysięcy żołnierzy. W czwartek 20 czerwca zakończono 261 procesów związnych z wydarzeniami z lipca 2016 roku. Przed sądem nadal toczy się 28 spraw. Turecki sąd podjął decyzję o skazaniu na dożywotnie pozbawienie wolności 151 osób. Wobec większości - 128 osób - zasądzono zaostrzony rygor odbywania kary. 27 kolejnych więźniów zostało skazanych na karę 20 lat pozbawienia wolności za przynależność do orgniazacji terrorystycznej. 33 osoby zostały uwolnione od zarzutów i uniewinnione. Nadal nie podjęto decyzji odnośnie 13 osób, które są sądzone zaocznie, ponieważ tureckim służbom nie udało się ich złapać. Wśród nich jest Fethullah Gulen, które zdaniem tureckich władz był inicjatorem puczu.
Nieudana próba wojskowego zamachu stanu w Turcji
15 lipca w Ankarze, stolicy Turcji oraz m.in. Stambule, doszło do próby wojskowego zamachu stanu. Do próby doszło około godz. 22, a po godz. 9 (czasu polskiego) tureckie władze ogłosiły, że udało się powstrzymać puczystów. W walkach, według oficjalnych danych, zginęły 232 osoby, a blisko 1541 zostało rannych. Zaatakowano m.in. budynek tureckiego parlamentu, siedziby tureckich telewizji i siedzibę sztabu generalnego.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan podczas pogrzebu jednej z ofiar, zapowiedział czystki w wielu sektoracg. – Będziemy kontynuować usuwanie tego wirusa ze wszystkich instytucji, bo ten wirus dalej się rozplenia. Jest jak rak, tylko w rozwiniętym stadium –mówił do żałobników zebranych w meczecie w Stambule.