PiS ma nowego wicemarszałka Senatu. Marek Pęk zastąpił Adama Bielana
Senator Pęk we wniosku o nominację został przedstawiony jako członek Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości, Sekretarz Senatu IX kadencji, zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, członek Komisji Ustawodawczej i członek Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.
Za jego wyborem głosowało 58 senatorów, nikt nie był przeciw, a 14 senatorów wstrzymało się od głosu.
Ojcem nowego wicemarszałka jest Bogdan Pęk, wielokrotny poseł na Sejm, przez jedną kadencję europoseł i senator. Obecnie Bogdan Pęk jest radnym sejmiku małopolskiego.
Co ciekawe, mandat Adama Bielana nie zostanie obsadzony. Senatorowie są wybierani w jednomandatowych okręgach wyborczych, więc, żeby wybrać kolejnego senatora musiałyby się odbyć wybory uzupełniające w jego okręgu, z którymi trudno byłoby się wyrobić przed ogólnopolskimi wyborami, które odbędą się na jesieni.
Zaświadczenia o wyborze na europosła
W piątek 31 maja nowo wybrani europosłowie otrzymali zaświadczenia o wyborze do Parlamentu Europejskiego. zgodnie z zapisami Kodeksu wyborczego PKW. Otrzymali je m.in.: dotychczasowa wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek oraz wicepremier Beata Szydło, a także: Magdalena Adamowicz, Bartosz Arłukowicz, Marek Balt, Adam Bielan, Joachim Brudziński, Jerzy Buzek, Ryszard Czarnecki, Jarosław Duda, Anna Fotyga, Tomasz Frankowski, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Andrzej Halicki, Krzysztof Hetman, Danuta Hübner, Patryk Jaki, Adam Jarubas, Krzysztof Jurgiel, Jarosław Kalinowski, Karol Karski, Beata Kempa, Izabela Kloc, Łukasz Kohut, Ewa Kopacz, Joanna Kopcińska, Elżbieta Kruk, Zbigniew Kuźmiuk, Ryszard Legutko, Janusz Lewandowski, Bogusław Liberadzki, Leszek Miller, Andżelika Możdżanowska, Jan Olbrycht, Tomasz Poręba, Elżbieta Rafalska, Bogdan Rzońca, Jacek Saryusz-Wolski, Dominik Tarczyński, Grzegorz Tobiszowski, Witold Waszczykowski, Jadwiga Wiśniewska, Anna Zalewska i Kosma Złotowski. Pozostali wybrani europosłowie nie byli obecni w czasie uroczystości w Sali Kolumnowej.
Wybory do PE – mandaty
W tegorocznych wyborach do PE mandaty zdobyły osoby z trzech komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość – 27, Koalicja Europejska – 22 oraz Wiosna – 3. Liczbę wybieranych europosłów w poszczególnych krajach ustalono przy założeniu, że w nowej kadencji nie będzie już brytyjskich posłów. Jednak w związku z tym, że na początku nowej kadencji Wielka Brytania wciąż będzie państwem członkowskim Wspólnoty, Polska obsadzi łącznie 51, a nie 52 mandaty. Posłem, który do czasu definitywnego opuszczenia UE przez Wielką Brytanię nie obejmie swojego mandatu jest Dominik Tarczyński.