Amerykański analityk o Polakach liczących na Trumpa: Są naprawdę zabawni
Wywiad z Robertem Kaganem ukazał się na łamach „Der Spiegel”, a tematem rozmowy były plany Donalda Trumpa w przypadku uzyskania reelekcji. – Czy ktokolwiek jeszcze wierzy, niezależnie od tego, czy Stany Zjednoczone wyjdą z NATO, czy też nie, że nasze przywiązanie do Sojuszu jest tak silne jak cztery lata temu? – retorycznie pytał amerykański analityk. Dodał, że jego zdaniem „Polacy są naprawdę zabawni, ponieważ najwyraźniej myślą, że NATO może ulec rozwiązaniu, a USA będą nadal troszczyły się o ich bezpieczeństwo”. – Uważają, że mogą liczyć na Trumpa – dodał.
Pozycja Niemiec
Zdaniem jednego z czołowych ideologów neokonserwatyzmu mieszkańcy Europy powinni w końcu „dorosnąć”, a tylko niepoprawni optymiści wierzą w to, że Stary Kontynent bez USA pozostanie pokojowy i stabilny. – Dzisiejsza Unia Europejska nie jest Unią z lat 90-tych. Wielka Brytania znajduje się krótko przed brexitem, w Europie Wschodniej rządy Polski, Czech i Węgier idą w kierunku nieliberalnym lub już tam doszły. A we Francji po kolejnych wyborach do władzy mogą dojść nacjonaliści – zauważył Kagan.
Analityk poruszył także kwestię pozycji naszych zachodnich sąsiadów twierdząc, że jeszcze do zakończenia II wojny światowej „problemem było to, że Niemcy były zbyt duże dla Europy”. Przypomniał, że istotnym elementem ładu w powojennej Europie były gwarancje bezpieczeństwa udzielone przez Stany Zjednoczone sąsiadom Niemiec. – Ich fundamentem była zasada, że Niemcy pod żadnym pozorem nie mogą stać się zagrożeniem – podkreślił dodając, że dzięki temu Niemcy odnieśli sukces gospodarczy, który nie doprowadził do lęku i sąsiadów tego kraju.
Według Kagana po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z Europy sąsiedzi Niemiec mogą nie tylko wyjść z NATO, ale być może również „uwolnić się” od Unii Europejskiej, próbując zarazem „złamać ekonomiczną hegemonię Niemiec”. Takie posunięcia mogą wywołać rozgoryczenie i złość w kraju Angeli Merkel. – Wkrótce Niemcy słusznie zapytają: chwileczkę, my też musimy się zatroszczyć o nas samych, tak jak nasi sąsiedzi – stwierdził rozmówca „Der Spiegel”.