Michelle Obama okazała wsparcie Grecie Thunberg. „Kibicują ci miliony ludzi”
„Nie pozwól nikomu przyciemnić twojego światła. Podobnie, jak dziewczyny, które poznałam w Wietnamie i na całym świecie, masz nam wszystkim wiele do zaoferowania” – napisała Michelle Obama na Twitterze w piątek. „Zignoruj tych, którzy w ciebie wątpią i wiedz, że kibicują ci miliony ludzi” – dodała była pierwsza dama USA.
Bez wątpienia wpis Michelle Obamy był odpowiedzią na ostatnie obraźliwe wpisy Donalda Trumpa w kierunku aktywistki. W czwartek 12 grudnia Greta Thunberg została ogłoszona „Człowiekiem Roku” magazynu „Time”. Uczyniło to jednocześnie Szwedką najmłodszą laureatką tego wyróżnienia w historii. Prezydent USA Donald Trump najwyraźniej nie był zadowolony z wyboru. „To śmieszne” – skomentował wyróżnienie Thunberg na Twitterze. „Greta musi pracować nad jej problemem z zarządzaniem gniewem, a później pójść do starego, dobrego kina z przyjacielem. Wyluzuj Greta, wyluzuj” – dodał amerykański polityk.
Nagroda dla Grety Thunberg
– Stała się najdonioślejszym głosem w najpoważniejszej kwestii, z którą mierzyła się nasza planeta w tym roku – podkreślał osiągnięcie Grety Thunberg Edward Felsenthal, redaktor naczelny magazynu „Time”. Młoda Szwedka Greta Thunberg błyskawicznie wybiła się na jedną a najistotniejszych i najmłodszych aktywistek w walce o zmiany klimatu. Warto przypomnieć, że zaczynała od samotnego protestu przed szwedzkim parlamentem, który prowadziła w piątki w czasie lekcji, jeszcze w wieku 15 lat. To ona zapoczątkowała „Szkolny strajk dla klimatu”.
W ślad Thunberg poszły setki uczniów z Europy, a później całego świata, tworząc ruch „Piątki dla przyszłości”. Młoda Szwedka nie ograniczyła się jednak tylko do roli inicjatorki. Jej znakiem rozpoznawczym stał się bezpośredni styl przemawiania, którym uraczyła światowych liderów m.in. na forum ONZ oraz w amerykańskim Kongresie. W uzasadnieniu Felsenthal przypisał jej zresztą znacznie szerszą rolę, wykraczającą poza tematykę protestów klimatycznych. Jego zdaniem Thunberg reprezentuje „zmianę pokoleniową w kulturze”, polegającą na tym, że młodzi ludzie opowiadają się za tym, w co wierzą – od Hongkongu po Chile. – Ona uosabia młodzieńczy aktywizm – podkreślał Felsenthal.