Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza?
Jak można sprawdzić jakość oczyszczacza?
W idealnym świecie istniałby miernik, wynik punktowy, który po prostu określałby jakość oczyszczacza powietrza. Na jego podstawie wybralibyśmy najlepszy lub najbardziej wydajny w swojej kategorii cenowej produkt. Niestety, nie jest to takie proste – na ogólną jakość oczyszczacza składa się kilka parametrów. Pomagają one ocenić, bez wgłębiania się w szczegóły, do jakich pomieszczeń i potrzeb przystosowany jest dany model. Sprawdź, co powinien posiadać idealny oczyszczacz do Twojego domu.
Atesty, certyfikaty i nagrody oczyszczaczy powietrza
Istotne w celu określenia jakości urządzenia będzie posiadanie przez niego certyfikatu ECARF. Skrót oznacza Fundację Europejskiego Centrum Badania Alergii, więc określa jak bardzo oczyszczacz powietrza jest przyjazny alergikom oraz chorym na astmę. Podczas badania, urządzenia są sprawdzane pod kątem usuwania pleśni, cząstek oraz pyłków. Kupując oczyszczacz z certyfikatem ECARF, mamy pewność, że odfiltrowuje minimum 90% drobnego pyłu, 95% pyłków i pleśni, a także nie ma funkcji nawilżania oraz nie emituje ozonu.
Osoby ceniące sobie dobro środowiska mogą także zwrócić uwagę na certyfikat Bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska od PZH – Państwowego Zakładu Higieny. Ten atest potwierdza, że nasz produkt jest całkowicie bezpieczny dla ludzi i środowiska – ustalone zostało to przez niezależną instytucję.
Dla wielu z nas istotne jest nie tylko bezpieczeństwo oraz efektywność, ale połączenie tych cech z atrakcyjnym wyglądem. Oczyszczacz wcale nie musi wyglądać jak niezgrabne pudełko. Urządzenia od Coway mogą pochwalić się tak prestiżowymi nagrodami na swoim koncie jak Pin Up Design Award – koreańską nagrodą przyznawaną za osiągnięcia we wzornictwie przemysłowym, czy Red Dot Design Award – niemiecką nagrodą nazywaną „Oscarami designu”. Wystarczy spojrzeć na takie modele jak Coway Classic, Coway Storm czy Coway Airmega 300S. Wszystkie cechują się smukłą, elegancką budową, która doskonale wpasuje się w każde mieszkanie dzięki nowoczesnemu designowi. Swoimi projektami zachwyciły nawet przedstawicieli najdłużej działającego plebiscytu poświęconego designowi w przemyśle. Oczyszczacze Coway zgarnęły nagrody GOOD DESIGN nie bez powodu – ich budowa zewnętrzna świetnie współgra z jakością oczyszczania – stoi na najwyższym poziomie.
Różnice w działaniu oczyszczaczy
Chociaż każdy oczyszczacz spełnia zgoła to samo zadanie – filtruje powietrze w naszym pomieszczeniu – to ich budowa, działanie oraz funkcje mogą być różne. Przekłada się to na różnice w ich codziennym działaniu. Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza.
Funkcjonalność, sterowanie, czujniki
Głównymsposobem sterowania jest sterowanie manualne. Na obudowie urządzenia znajdują się przyciski odpowiadające za włączenie i wyłączenie urządzenia, a także za tryby pracy. To właśnie one odróżniają od siebie oczyszczacze.
Przykładowo, oczyszczacz Coway Classic posiada 4 tryby pracy. Tryb Turbo jest przeznaczony do pomieszczeń z wysokim zanieczyszczeniem powietrza, z trybu Eco można skorzystać, gdy zależy nam na niskim zużyciu energii, tryb Nocny zapewni zejście oczyszczacza do poziomu decybeli pozwalającego na komfortowy sen, a tryb Auto pozwoli na dostosowanie się urządzenia do panujących warunków. Różne tryby pracy posiadają również oczyszczacze Ideal charakteryzujące się przy tym jednocześnie znakomitym współczynnikiem oczyszczania. Ciekawym dodatkiem jest również aplikacja mobilna, dzięki której można sterować oczyszczaczem bezprzewodowo.
Większość oczyszczaczy posiada już wbudowane automatyczne czujniki jakości powietrza. Najważniejszymi czujnikami dla pracy oczyszczacza są te dotyczące pyłów zawieszonych – dlatego Coway wykorzystuje w swoich urządzeniach laserowy czujnik najgroźniejszego dla zdrowia pyłu – PM2.5. Dzięki temu, oczyszczacz doskonale potrafi ocenić, czy bezpieczne i dobre dla zdrowia jest przebywanie w pomieszczeniu.
Z czego składa się oczyszczacz? Jak wpływa to na eksploatację i działanie?
Najważniejsze przy wyborze oczyszczacza są jego komponenty, czyli to z czego się składa. To one decydują jak efektywnie będzie pracowało urządzenie, a także jak będą wyglądały koszty jego eksploatacji. To ostatnie jest równie istotną kwestią, bo zakup oczyszczacza to nie tylko cena zapłacona za samo urządzenie. To także koszt wymiany filtrów i potencjalnych części zamiennych.
Stopnie filtracji, rodzaje filtrów i ich zużycie
Podstawową informacją o tym, jak będzie działał oczyszczacz, jest stopień jego filtracji. Na rynku dostępne są oczyszczacze o różnym stopniu. Są takie wykorzystujące 3 różne filtry, ale też takie stosujące 3 różne filtry podwójnie – jak Coway Airmega 300S. Co składa się na proces filtracyjny?
Powietrze zawsze przechodzi przez filtr wstępny – odsiewa on największe zanieczyszczenia, takie jak sierść zwierząt czy włosy.
Następnym elementem filtracji jest filtr węglowy. Przypomina trochę czarny plaster miodu. O ile filtr wstępny skupia się na filtracji cząsteczek, tak filtr z węglem aktywnym zbiera to, czego filtr wstępny nie dał rady wychwycić – zanieczyszczenia gazowe, takie jak LZO (lotne związki organiczne) czy odory. W skrócie – dzięki filtrowi węglowemu unikniemy dymu papierosowego czy nieprzyjemnych zapachów. Wyposażone są w niego praktycznie wszystkie oczyszczacze. Jak czyścić i kiedy wymieniać? Niektóre filtry z węglem aktywnym można odkurzać co kilka tygodni, podobnie jak wstępny. Kwestia tego, ile filtr wytrzyma, jest subiektywna. Jeżeli w mieszkaniu będą występowały nieprzyjemne zapachy lub gazy, filtr szybciej się zużyje. Istotna jest w ich przypadku powierzchnia i ilość materiału filtracyjnego. Znaczenie ma także masa węgla aktywnego. W połączeniu z powierzchnią aktywną, może odpowiadać za żywotność i skuteczność filtracji. W dobrych oczyszczaczach takich jak Coway powierzchnia aktywna węgla wynosi około 1000m2 na gram. Liderem po względem powierzchni aktywnej filtr węglowego jest IDEAL. W filtrach tych urządzeń węgiel ma aż 2000m2 powierzchni na gram.
Ostatnim elementem filtracji są słynne już filtry HEPA. Skrót pochodzi od High Efficiency Particulate Air, z uwagi na ich wysoką skuteczność w filtrowaniu zanieczyszczeń. Z tego też powodu są wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym, gabinetach lekarskich i zabiegowych, laboratoriach, przemyśle spożywczym i wielu innych. Jak działa filtr HEPA? Filtry te są wykonane z polipropylenu i zatrzymują na sobie prawie wszystkie drobne zanieczyszczenia, a mianowicie cząsteczki o średnicy większej niż 0,01 µm. Cząsteczki wpadają na filtr dzięki dyfuzji molekularnej lub przyklejają się na nim dzięki bezpośredniemu zaczepieniu o włókna. Trzecim sposobem filtracji HEPA jest osadzanie bezwładnościowe. Skuteczność zależy od rodzaju filtru HEPA – dochodzi od 99,95 (H12) do 99,99% (H14). Nieco mniej wydajne modele filtrów HEPA filtrują ze skutecznością 85 do 99,5%. W oczyszczaczach Coway stosowane są tylko bardzo wydajne filtry H12 oraz H13. Filtr HEPA to podstawowy element kosztorysu eksploatacji. W celu przedłużenia jego cyklu życia, możemy go delikatnie odkurzać co 2-4 tygodnie. Nieuchronna będzie jednak jego wymiana. Producenci wskazują w swoich instrukcjach wymianę co 12-24 miesiące, jednak uzależnione jest to od pomieszczenia i warunków powietrza, w jakich pracuje oczyszczacz. Najlepiej sugerować się wskazaniami urządzenia na obudowie lub w aplikacji mobilnej. Koszt wymiany filtra HEPA wraz z filtrem węglowym to około 200 zł.
W niektórych oczyszczaczach stosowane są filtry dodatkowe. Wiele z nich ma niewielki wpływ na samo oczyszczanie. Przykładem takich filtrów są chociażby filtry fotokatalityczne. Coway w modelu Storm dodaje w standardzie filtr drobnego pyłu. Jego koszt to około 20zł, a częstotliwość wymiany wynosi około 4 miesiące. To prosty filtr pyłowy, który wyłapuje cząsteczki, jeżeli te przedostaną się przez filtr wstępny. Jest skuteczny w walce z alergenami i małymi cząsteczkami kurzu. Bierze udział w filtracji, ale przede wszystkim zapewna ochronę dla filtrów HEPA i węglowego. Dzięki niemu żywotność kolejnych etapów filtacji się wydłuża.