Jaki materac wybrać: nawierzchniowy, piankowy czy może sprężynowy?
Materac sprężynowy
Materace sprężynowe mogą być bonellowe i kieszeniowe. Te drugie są zazwyczaj droższe, bo stanowią lepsze podparcie dla pleców. Sprężyny są w nich zapakowane w tzw. kieszenie, dzięki czemu materac jest bardziej elastyczny i zapewnia bardziej komfortowy sen. Dla kogo materace sprężynowe są najlepszym typem materacy? Na pewno dla osób o wyższej wadze, bo materac sprężynowy daje dobre podparcie ciału i jest bardzo wytrzymały. Materac sprężynowy kieszeniowy jest idealnym typem materaca dla dwojga, bo umieszczone w pojedynczych kieszeniach sprężyny nie przenoszą tak łatwo drgań. Oznacza to, że gdy jeden z partnerów zmienia często pozycję w nocy, druga osoba nie będzie tego tak odczuwać. Tak komfortowy sen gwarantuje m.in. materac kieszeniowy Hilding Step. Ma on aż 7 stref twardości i dodatek pianki wysokoelastycznej, która idealnie dopasowuje się do ciała w trakcie snu.
Dzięki temu nawet, jeśli macie różny rytm snu, na tym materacu prześpicie wszystkie noce spokojnie.
Na co zwracać uwagę przy wyborze takiego materaca i jaki materac wybrać? Oczywiście musisz odpowiednio dopasować jego twardość do swoich preferencji, ale bardzo ważna jest też liczba sprężyn na metr kwadratowy. Im więcej ich będzie, tym materac będzie lepiej podpierał całe ciało i zapewni Ci zdrowy sen. Materac kieszeniowy jest najbardziej kosztownym materacem sprężynowym, ale też najbardziej komfortowym. Bonellowy jest za to dobrą opcją ekonomiczną.
Materac piankowy
To bardzo nowoczesny typ materaca i według niektórych też najbardziej komfortowy. Jest prawdziwym asem wśród materacy. Materace piankowe mogą być wykonane z pianki poliuretanowej, w tym wysokoelastycznej lub termoelastycznej, która gwarantuje najlepszy wypoczynek. Taka pianka pod wpływem nacisku lub temperatury ciała dopasowuje się do jego kształtu i zapewnia wyjątkowo komfortowy i zdrowy sen. Materace piankowe są idealne zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Są świetnym wyborem zwłaszcza dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa, bo dają mu bardzo dobre podparcie w trakcie nocy. Kupując taki materac najlepiej wybrać model z kilkoma różnymi strefami twardości. Co kryje się pod tym tajemniczym terminem? To, że materac podpiera ciało w różnych jego punktach z różnym naciskiem, co zapobiega bólom mięśni po długiej nocy, sztywności pleców czy karku. Aż siedem stref twardości ma między innymi materac Hilding Salsa. Wykonany jest on z pianki termoelastycznej
i możesz go kupić w dwóch wariantach, z dwoma zdejmowanymi pokrowcami, które ułatwiają jego higienę. Jeden działa antyalergicznie, bo ma dodatek probiotyków,
a drugi pochłania wilgoć zarówno z materaca jak i z Twojego ciała. Dlatego jest też idealnym rozwiązaniem dla Ciebie, jeśli w nocy często się pocisz. Dzięki niemu będziesz spokojniej i bardziej komfortowo spać.
Materac nawierzchniowy
Ten typ materaca, jak jego nazwa wskazuje, nie stosuje się bezpośrednio do łóżka, ale nakłada na materac łóżkowy lub kanapę. Czemu ma służyć takie rozwiązanie? Jeśli masz niewygodną kanapę, zapewni Ci komfortowy sen bez konieczności jej wymiany. Podobnie w przypadku nie do końca trafionego materaca łóżkowego. Materac nawierzchniowy jest zazwyczaj znacznie tańszy od klasycznego, więc dokupienie go jest dla wielu osób lepszym rozwiązaniem, niż wymiana pierwotnego materaca. Materace nawierzchniowe, podobnie jak klasyczne, możesz kupić w różnych stopniach twardości. Przeważnie są one wykonane z pianki elastycznej lub lateksowej i taki typ materaca będzie najbardziej komfortowy. Taki jest np. materac nawierzchniowy Hilding Blues. Nałożony na niewygodną kanapę czy łóżko, diametralnie poprawi jakość Twojego snu. Jest on również antyalergiczny i wyposażony w pokrowiec pochłaniający wilgoć, co zapobiega rozwojowi bakterii w materacu. To też bardzo wytrzymały model, który ma aż 15 lat gwarancji. Dlatego będzie na pewno dobrą inwestycją.
Ponieważ materac nawierzchniowy jest dużo cieńszy i lżejszy od zwykłego materaca łóżkowego, jego nakładanie na kanapę czy łóżko przed snem i zdejmowanie rano nie powinno stanowić dla Ciebie najmniejszego problemu. Taki materac jest też świetną opcją jako dodatkowy materac do łóżeczka dla dziecka, w okresie zwiększonego ryzyka alergii. Łatwiej w jego przypadku zadbać o higienę, a przez jego mniejszą średnicę, wolniej rozwijają się w nim grzyby, bakterie i alergeny.