Wybory prezydenckie. Formularz do zbierania podpisów w „Gazecie Wyborczej”. Kurski zapewnia: Nie agitujemy
„W historii III RP żaden z kandydatów na prezydenta nie miał zaledwie pięciu dni na zebranie podpisów. Dla żadnego z kandydatów nie szykowano specjalnego formularza listy poparcia - choć to bezprawne, bo wzór takiego formularza określa ustawa, a nie uchwała PKW” – pisze w portalu wyborcza.pl Jarosław Kurski, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. „Cel jest oczywisty: utrudnić, zagmatwać, zasiać wątpliwości, stworzyć jak najwięcej pretekstów, aby kandydaturę demokratycznego rywala Dudy zakwestionować” – dodał.
W piątek w ogólnokrajowym wydaniu „Gazety Wyborczej” ma być wydrukowany formularz do zbierania podpisów zgodny ze wzorem PKW. „Można go wyciąć, zebrać podpisy wśród przyjaciół i znajomych, złożyć je pod jednym ze wskazanych przez nas adresów. W ten sposób niewielkim wysiłkiem można politycznemu kuglarstwu powiedzieć: DOŚĆ!” – przekonuje Kurski.
„Nie agitujemy”
Kurski przekonuje, że działanie „Gazety Wyborczej” nie jest agitacją wyborczą na rzecz jednego kandydata. Do artykułu dołączono jednak zdjęcie Rafała Trzaskowskiego i to on jest jedynym liczącym się kandydatem, który musi do 10 czerwca zebrać 100 tysięcy podpisów poparcia.
„Nie agitujemy na rzecz konkretnego kandydata. Tak jak w 2010 r. podpis Adama Michnika pod kandydaturą Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich nie był agitacją na rzecz prezesa PiS. Tak jak podpisy zbierane dziś w geście solidarności przez sztab Szymona Hołowni nie są poparciem dla Rafała Trzaskowskiego” – przekonuje Kurski. „Nasz gest jest świadectwem przywiązania do zasady konstytucyjnej równości oraz przekonania, że każdy obywatel ma prawo poddać się demokratycznej ocenie wyborców” – dodał.
Do kiedy nowi kandydaci mogą zbierać podpisy?
Zgodnie z kalendarzem wyborczym, który przedstawiają media powołując się na PAP w piątek 5 czerwca minie termin na zawiadamianie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta, a także o uczestnictwie w wyborach przez komitety wyborcze, których zawiadomienia o utworzeniu zostały przyjęte przez PKW w związku z wyborami prezydenta zarządzonymi na 10 maja.
10 czerwca minie termin na zgłaszanie do PKW nowych kandydatów na prezydenta, a także ponowne zgłaszanie kandydatów, których zawiadomienia o utworzeniu zostały przyjęte przez PKW w związku z wyborami zarządzonymi na 10 maja. Oznacza to, że do 10 czerwca komitety nowych kandydatów będą musiały złożyć wymagane 100 podpisów poparcia. Na razie jedynym nowym kandydatem, który zapowiedział start w wyborach jest Rafał Trzaskowski.