Sąd Najwyższy podjął uchwałę ws. ważności wyborów prezydenckich
Jak przekazał portal 300polityka.pl, Sąd Najwyższy orzekł, że wybory prezydenckie odbywające się 28 czerwca i 12 lipca są ważne. W ciągu ostatnich trzech tygodni Izba Kontroli Nadzwyczajnych rozpatrywała niemal 6 tys. protestów, z czego aż 88 proc. pozostawiono bez dalszego biegu. Powodem takiego stanu rzeczy były m.in. błędy formalne czy brak wystarczających dowodów. Tym samym Andrzej Duda zostanie wkrótce zaprzysiężony na drugą kadencję. Zgromadzenie Narodowe, podczas którego będzie miało miejsce wspomniane zaprzysiężenie, zaplanowano na 6 sierpnia.
Protesty rozpatrywane przez Sąd Najwyższy
Przypomnijmy, już w niedzielę RMF FM podało, że Sąd Najwyższy zakończył rozpatrywanie ponad 5800 protestów, które zostały złożone w związku z wyborami prezydenckimi. Z informacji Tomasza Skorego wynika, że ponad 90 z nich w całości lub w części zostało uznane za zasadne. Jednak nie miały wpływu na ostateczny wynik.
Wybory 2020
W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, w której zmierzyli się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Dzień później Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalny rezultat głosowania.
Z danych przekazanych przez PKW wynika, że Andrzej Duda uzyskał 10 440 648 głosów, a więc 51,03 proc. Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 10 018 263 wyborców – 48,97 proc. Tym samym zwycięzcą II tury głosowania został Andrzej Duda i to właśnie on będzie sprawował funkcję prezydenta Polski przez najbliższe pięć lat.
Różnica między urzędującym prezydentem a kandydatem Koalicji Obywatelskiej wyniosła 422 385 głosów. Łącznie oddano 20 mln 636 tys. 635 głosów, co oznacza, że frekwencja wyniosła 68,18 proc.